Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 18.11.2015

Piyasa FOMC Tutanaklarına Nasıl Hazırlanıyor?

FOMC tutanakları öncesi sakin bir Asya seansı geride kalıyor. Avustralya’dan gelen maaş verisi ile RBA başkan yardımcısı Debelle’in yaptığı konuşma ekonomik takvimin öne çıkan gelişmeleri.
Debelle’in yaptığı konuşma ile başlayalım ve aslında para politikasına çok fazla değinmediğini de baştan söyleyelim. Fed’in faiz artışı için hazırlanmalıyız diyen Debelle, yatırımcıların yuana vekalen ellerinde Avustralya doları tuttuklarına inanmadığını söyledi. 
Saat 2.30’da açıklanan çeyreklik maaşlar verisi ise maaşların üçüncü çeyrekte çeyreklik bazda %0.6, yıllık bazda %2.3 arttığını gösteriyor. Avustralya’nın enflasyona ihtiyacı var fakat hem yıllık hem çeyreklik bazda önceki dönemle aynı oranda bir artış görüyoruz. Yani RBA şimdilik enflasyonda artış için maaşlara pek bel bağlamamalı.
Borsalara baktığımızda karışık bir tablo görüyoruz. Çin Şangay endeksi %1 ekside, Avustralya ASX endeksi %0.29 artıda, Japonya Nikkei ve Güney Kore KOSPI endeksi yatay bir seans geçirdiler. 

Pariteler tarafında ise yatırımcıların dolara yöneldiği bir Asya seansı oldu diyebiliriz. Dolar endeksi 99.75 seviyelerine kadar tırmanarak son yedi ayın en yüksek seviyelerini görürken ALTIN neredeyse altı yıl sonra ilk kez 1065 seviyesinin altını gördü. GBPUSD, EURUSD ve AUDUSD baskı yerken, USDTRY 2.8750 üzerine kadar tırmandı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.