Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 18.02.2016

Asya Seansında Neler Yaşandı?

FOMC tutanakları sonrası Asya seansında önemli gelişmeler yaşandı ve veriler açıklandı. Çin ile başlayalım raporumuza. TÜFE yıllık bazda %1.6’dan %1.8’e yükselirken ÜFE de %-5.9’dan %-5.3’e yükseldi. TÜFE beklentinin hafif altında fakat ÜFE beklentiden daha iyi. Çin Merkez Bankası’ı ayrıca yedi günlük ters repo operasyonu ile piyasaya 80 milyar yuan (yaklaşık 12 milyar dolar) likidite enjekte etti. 
Avustralya’dan istihdam verileri açıklandı.İstihdamda 13 bin artış beklenirken 7.9 bin gerileme yaşandı ve işsizlik oranı beklenmedik bir şekilde %5.8’den %6.0’ya yükseldi. Tam zamanlı istihdam 40.6 bin gerilerken yarı zamanlı istihdam 32.7 bin artış kaydetti. İş gücüne katılım oranı ise beklendiği gibi %65.1’den %65.2’ye yükseldi.
Bunların dışında St Louis Fed başkanı Bullard’dan gelen açıklamalar dikkat çekti. Bu sene oy verme hakkı olan ve şahin para politikası duruşuyla bilinen Bullard, enflasyon beklentileri gerilerken faiz artışlarına devam etmek pek akıllıca değil dedi.
Bullard ayrıca enflasyon görünümündeki kötüleşme ve finansal piyasalardaki volatilite Fed’in Aralık ayı faiz artışı için baz aldığı bazı varsayımları etkiledi dedi. Yani Aralık ayı faiz artışı sonrası enflasyon ve finansal piyasalarda beklenmedik gelişmeler yaşandığını ve bu ortamda faiz artışlarına devam edilmemesi gerektiğini ima etti Bullard.
Önemli veri ve açıklamalar vardı Asya seansında fakat paritelerde hareketler sınırlı kaldı. En dikkat çeken hareket kötü istihdam raporu sonrasında AUDUSD’de 0.7180’lerden 0.7130’lara yaşanan düşüş. Borsalara baktığımızda ise Çin Şangay Bileşik endeksi %0.16 ve Çin Şenzen CSI300 endeksi %0.31 ekside kapanırken Japonya Nikkei %2.28, Güney Kore KOSPI %1.32 ve Avustralya ASX %2.25 artıda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.