Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 18.01.2016

Bugün Piyasalara İran ve Petrol Yön Veriyor

İran yaptırımlarının kalkması sonrası beklendiği gibi petrol haftaya satıcılı başladı. Açılış ile birlikte 29.10 seviyelerine kadar geriledi ham petrol fakat Avrupa seansının açılması sonrası gelen alışlarla 31.00 dolar seviyelerini test etti. Şu an ise tekrar 30.00 desteğine doğru bir gerileme yaşanıyor.
Yaptırımların kalkması çok büyük bir sürpriz olmadı piyasalar için ve zaten son zamanlarda fiyatlanmaya başlamıştı. Bu nedenle klasik ‘bekleneni sat gerçekleşeni al’ durumuyla karşılaşabiliriz petrolde. Tabi kısa vadeli kar alımlarına bağlı bir tepki hareketinden bahsediyoruz. Petrol için orta vadeli görünüm hala hiç parlak değil.
İran dünyanın kanıtlanmış en yüksek petrol rezervlerine sahip ilk beş ülkesinden biri ve petrol bakanlığı yetkililerinden gelen açıklamada ihracatın günlük 500 bin varil artırılabileceğine dikkat çekiliyor. Tabi bu hemen yarın gerçekleşmeyecek fakat bu sene sonuna kadar İran’dan dünya petrol piyasalarına 300 – 500 bin varil arası daha fazla petrol akması bekleniyor. Zaten günlük 2-3 milyonluk arz fazlasının daha da artması anlamına geliyor bu ve mevcut global büyüme görünümünün devam etmesi durumunda petrol üzerindeki orta ve uzun vadeli baskının devam etmesini sağlayacak.
Petrolden bahsettiğimiz her raporda USDCAD’den de bahsediyoruz. Tabi bunun bir sebebi var. Kanada’nın ihracatının %25’ine yakını petrol ürünleri oluşturuyor ve petrol fiyatlarındaki gerileme ihracat ve dolayısıyla da büyüme için negatif. Bunun etkisini Kanada’dan son aylarda gelen büyüme verilerinde görüyoruz zaten ve bundan sonraki aylarda da devam etmesini bekliyoruz. Kanada Merkez Bankası’nın bu Çarşamba günkü toplantısında faiz indirimine gitmesinin nedeni de bu ve USDCAD üzerindeki yukarı yönlü baskı zaman zaman gevşemeler yaşansa da devam edecek bizce.
Ekonomik takvimin sakin olduğu günde Avrupa borsaları dalgalı bir seyir izliyor. Almanya DAX endeksi güne hafif alıcılı başladıktan sonra kırmızı bölgeye ve sonrasında tekrar artıya geçtikten sonra şu anda %0.5 ekside devam ediyor güne. Diğer önemli Avrupa borsalarında da benzer bir görünüm var. Özellikle petrol ve emtia sektörünün bugün endekslere yön verdiğini görüyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.