Faiz Arttırımı Sonrası Döviz Piyasaları

Piyasalar Yeni Döneme Nasıl Başladı?

Fed’in faiz artırımı sonrası ilk Asya seansında borsalarda hiç de ürküten bir görünüm yok. Çin Şangay endeksi %1.81, Güney Kore KOSPI endeksi %0.43, Avustralya ASX endeksi %1.46, Japonya Nikkei endeksi ise %1.59 artıda kapattı seansı. Yani aslında paniklemek yerine sanki borsalar Fed faiz artışını kutluyor.
Ekonomik takvime baktığımızda Yeni Zelanda’dan üçüncü çeyrek büyüme ve Japonya’dan ticaret dengesini görüyoruz. Yeni Zelanda büyüme çeyreklik bazda %0.9 beklentiden bir tık daha iyi gelirken yıllık bazda %2.3 beklentide geldi. İkinci çeyrek büyüme ise %0.4’den %0.3’e revize edildi.
9 Aralık’taki toplantıda faiz indiren RBNZ 2015’de toplam 100 baz puanlık indirimle 2016’daki artışların tamamını geri almıştı. Bu faiz indirimlerinin etkisini ölçmek için önümüzdeki aylarda gelecek olan verileri beklemeye geçti banka ve bu büyüme verisi para politikasında acil bir değişiklik gerektirmeyecek. Beklentide bir büyüme performansı ve dikkatler önümüzdeki süreçte gelecek olan büyüme, enflasyon, işsizlik oranı gibi verilerde.
Japonya ticaret dengesi 0 ile ne açık ne de fazla verdi. Yani ihracat ithalata eşit Kasım ayında. Devasa bir parasal gevşeme programı yürüten BoJ şimdilik bu programı daha fazla büyütme niyetinde değil. Banka önümüzdeki sene içerisinde enflasyonda hedefe doğru yükselişin başlamasını bekliyor fakat petrol fiyatlarında yaşanan son tur düşüş sonrası BoJ için evdeki hesap çarşıya uymayabilir.
Pariteler tarafına baktığımızda dokuz yıl sonra gelen ilk faiz artışı sonrası doların baskın olduğu bir seans görüyoruz. 99.0 seviyelerine doğru yükselen dolar endeksi son iki haftanın zirvesini görürken EURUSD 1.0830 ile son bir hafta dibine, GBPUSD ise iki hafta sonra 1.4920 bölgesine geriledi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.