Uluslararası Piyasalar – Faiz Artışı Ne Zaman?

Bir Sonraki Fed Faiz Artışı Ne Zaman Gelecek?

Fed dün faiz artırdı fakat bundan sonraki faiz artışları için de ekonomideki gidişata bakacağız dedi. Yani her toplantıda o ana kadar gelmiş olan ekonomik verilerin durumuna bakarak faiz artışı yapıp yapmama kararı verilecek.
Fed’in en önem verdiği veriler istihdam ve enflasyon verileri. Çekirdek PCE fiyat endeksi ile her ayın ilk cuması açıklanan istihdam raporu Fed’in bundan sonra vereceği faiz kararlarının temel belirleyicisi olacak.
İstihdamda zaten büyük oranda hedefe ulaşmış durumda Fed fakat hala iyileşme için bir miktar alan olduğunu düşünüyor. Bunu da bundan sonra gelecek olan tarım dışı istihdam değişimi rakamının son aylardaki ortalamayı bozmaması, işsizlik oranında hızlı bir yükseliş olmaması ve maaşlardaki iyileşmenin devam etmesi olarak okuyabiliriz.
Enflasyon tarafında ise işler biraz daha karışık. Fed dün faiz artırdığında enflasyon %1.3 ile hedefinin altındaydı. Güçlenen dolar ve petrol fiyatlarındaki keskin düşüşün etkisinin ortadan kaybolmaya başlamasıyla enflasyonun %2.0’lik hedefe doğru yükseleceği beklentisiyle geldi bu faiz artışı.
Yani önümüzdeki aylarda çekirdek PCE fiyat endeksinde bir kötüleşme yaşanmaması hatta toparlanma yaşanması gerekiyor Fed’in faiz artışlarına devam etmesi için. Her halükarda eğer her şey yolunda giderse önümüzdeki sene toplamda 75 ila 100 baz puan arası faiz artıracak Fed. Bu da  faiz artışlarının her iki toplantıda bir yapılacağı anlamına geliyor ve çok büyük bir ihtimalle de sonrasında basın toplantısı düzenlenen Mart, Haziran, Eylül veya Aralık FOMC toplantılarında.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.