Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 17.11.2015

RBA Tutanakları ve AUDUSD

İki hafta önceki para politikası toplantısında faizleri %2.00 seviyesinde sabit tutan Avustralya merkez bankası bu gece o toplantının detayları tutanaklarını yayınladı. 
Bu sene ikişer 25 baz puan olmak üzere toplamda 50 baz puanlık faiz indirimleriyle faizleri %2.50’den %2.00’ye çeken RBA şu anda bekle gör modunda. Tutanaklarda da ileriye dönük net bir yönlendirme yok ve RBA’nın yakın zamanda faiz indirme ihtimalinin düşük olduğu tezini destekliyor.
Ekonomideki atıl kapasitenin belli bir süre daha süreceğini ve enflasyonun beklenenden daha düşük olduğunu söyleyen RBA baskı altındaki enflasyonun daha fazla gevşeme için alan sağladığına dikkat çekiyor.
Fakat aynı zamanda istihdamın beklediklerinden daha güçlü olduğunu ve mevcut boş iş pozisyonlarının iyileşmenin devam edeceğini gösterdiğini söylüyor. Ayrıca aşırı düşük faizlerin hane halkı harcamalarını ve konut inşaat sektörünü desteklediğini, talepteki artışın ile düşen kurların madencilik dışı yatırımları canlandıracağı görüşünde RBA. Fakat bunun ne zaman olacağını kendisi de tam olarak kestiremiyor anladığımız kadarıyla.
Avustralya dolarının emtialardaki düşüşe ayak uydurduğu ve bunun da yerel üretim ile hizmetlere olan talebi artırdığına dair bir yorum var tutanaklarda. Yani düşen AUD ithalatı yerel üretime ve hizmetlere göre daha pahalılaştırıyor RBA’ya göre.
Tutanaklardaki yorumlar dengeli. Yani enflasyon düşük, atıl kapasite var ama istihdam iyi ve düşük faizler işlevini yerine getiriyor mesajı görüyoruz nette tutanaklardan. İleriye dönük de net bir yönlendirme yok. Bir sonraki hareketinin ne olacağını tahmin etmek için piyasaları önümüzdeki haftalarda Avustralya’dan gelecek olan verilerle baş başa bırakıyor RBA.
RBA’nın bir sonraki faiz hamlesinden bahsederken Fed için de parantez açmamız lazım. Kurlardaki düşüşten oldukça memnun görünüyor RBA ve bu sene gelen faiz indirimlerinin en önemli nedeni kurlar üzerinde baskı yaratarak ihracatı canlandırmak ve enflasyon ithal etmekti. Fed’in Aralık’ta faiz artırma döngüsünü başlatması AUDUSD üzerinde baskının devam etmesini hatta daha aşağıların gelmesini sağlayacak. Yani RBA faiz indirimine gerek kalmadan kurlarda istediğini Fed sayesinde elde ediyor. Bu da RBA’nın faiz indirimi için daha az istekli olmasının nedenlerinden biri.
AUDUSD haftalardır 0.75 – 0.70 bandında hareket ediyor ve önümüzdeki bir kaç hafta da bu hareketin devam etmesini bekliyoruz. Yukarıda 0.80 – 0.75 bölgesi RBA’nın kırmızı bölgesi. Bu bölgenin üzerinde doğru yükselişlerde RBA’dan sözlü veya parasal müdahaleler gelebilir. Yani orta vadede olası yükselişler 0.80 – 0.75 bölgesinde gücünü kaybedebilir ve bu tür yükselişler satış fırsatı olur bizce. Aşağıda ise 0.70 – 0.69 destek bölgesini takip ediyoruz. Bu bölgenin tam anlamıyla geçilmesi önce 0.6750 sonra da 0.65’lere doğru düşüşü tetikleyebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.