Piyasalarda Asya Seansı

Asya Seansında Neler Yaşandı?

Piyasa saat 21.00’de açıklanacak FOMC kararlarını ve 21.30’daki Yellen konuşmasını beklemedeyken Yeni Zelanda’dan cari denge ve Japonya’dan ticaret dengesi verileri açıklandı.
Japonya ticaret dengesi -182.5 milyar JPY ile beklentide gelirken ihracat %2.4, ithalat %-8.7 ile beklenti altı kaldı. İhracat raporuna ülke bazında baktığımızda yıllık bazda ABD’ye %7.4, Çin’e %1.1, AB’ye ise %0.4 artış görüyoruz. Yeni Zelanda cari fazla ise 0.66 milyar ile beklentilerin üç katı kadar geldi.
USDJPY sakin bir gece geçirdi fakat Avrupa seansının başlamasıyla yukarı yönlü bir hareketlenme dikkat çekiyor. Kuroda’nın geçtiğimiz hafta yaptığı reel efektif kur seviyeleri ile ilgili yorumuna düzeltme yapması sonrası dün 123.80 seviyeleri test edilmişti. Şu anda 123.75 bölgesi ilk önemli direnç, 123.30’lar ise ilk önemli destek bölgesi.
NZDUSD ise iyi cari denge verisine rağmen baskı altında. Geçtiğimiz haftaki toplantıda RBNZ faizlerde 25 baz puan indirime gitmişti. Temmuz ayındaki toplantı da dahil önümüzdeki aylarda yeni faiz indirimleri gelebilir. 0.68 seviyelerine kadar önemli bir destek yok, 0.7030 – 0.70 bölgesi ise direnç. Yeni faiz indirimi baskısı nedeniyle toparlanmaların kalıcı olmasını beklemiyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.