Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 17.02.2016

Fed Bu Sene Faiz Artıracak mı?

Boston Fed başkanı Rosengren bu gece bir konuşma yaptı. 2016’da FOMC oy veren üyeleri arasında yer alan Rosengren global ekonomi üzerindeki baskı ve piyasalardaki volatilite nedeniyle parasal sıkılaştırmanın daha kademeli olması gerektiğini ifade etti.
Enflasyonun beklenenden daha yavaş yükselmesi durumunda faiz artışları konusunda acele edilmemesi gerek diyen Rosengren düşük petrol fiyatları ve enflasyonist baskıların yokluğunun endişeleri artırdığını dile getirdi. 
Rosengren ayrıca yeniden faiz artırmak için enflasyon ve istihdamda ilerleme görmemiz gerek dedi ve büyümenin %2 altında kalması, işsizlik oranını yükselmesi ve istihdam piyasasında ciddi bir kötüleşme yaşanması durumunda faiz indirimi için oy vereceğini fakat şimdilik böyle bir beklentisi olmadığını ekledi.
Rosengren FOMC’nin güvercin tondaki üyelerinden biri ve bu tür temkinli açıklamalar gelmesi sürpriz değil. Ocak ayındaki FOMC toplantısının tutanakları bu akşam açıklanıyor ve Mart ayı toplantısına da dört hafta var ve faiz artırma ihtimali çok düşük. Diğer yandan ünlü bir basın kuruluşu tarafından seksen analistle yapılan anket sonucuna göre biri ikinci çeyrekte diğeri de dördüncü çeyrekte olmak üzere FOMC’den bu sene iki faiz artışı beklentisi var.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.