Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 16.12.2015

Carney Piyasaları Yine mi Aldattı?

Piyasaların dokuz yıldır tanıklık etmediği bir olaya çok çok yakınız. Eğer Fed’in kasten piyasaları ters köşeye yatırma niyeti yoksa dokuz yıl sonra Fed ilk kez faiz artıracak bu akşam. Son dokuz sene içinde finans piyasalarında çalışmaya başlayan ekonomist, analist ve traderlerin kariyerleri boyunca yaşamadıkları bir olay…
İki günlük toplantılar sonrası bu akşam 21.00’de Fed kararlarını açıklıyor ve piyasalardaki genel kanı 25 baz puanlık bir faiz artışı ile federal fonlama oranı hedef aralığının %0.0 – %0.25’den %0.25 – %0.50 seviyesine artırılacağı yönünde. Fed beklentileri ve piyasada yaşanabilecek hareketler ile ilgili ayrı bir rapor paylaşacağız gün içerisinde. Şimdi son Asya seansında neler yaşandığına bir bakalım.
İngiltere Merkez Bankası BoE başkanı Carney’in İngiltere basınında çıkan bir röportajı gecenin en dikkat çeken gelişmesiydi. 2014’de yaptığı bazı yorumlarla piyasaları yakın zamanda faiz artış sürecinin başlayabileceği izlenimi vermiş fakat sonraki konuşmalarında geri adımlar atmasıyla piyasalar tarafından ‘güvenilmeyen erkek arkadaş’ yakıştırmasına maruz kalmıştı Carney.
Yine bu yaz aylarında da yaptığı konuşmalarda faiz artışlarının zamanlamasının yıl sonuna doğru daha netleşebileceğini söylemişti. Yani piyasalar Carney’in yıl sonuna doğru faiz artışları ile ilgili daha net konuşmasını bekliyordu fakat yayınlanan bu röportajdaki yorumlarından Carney’in piyasaları yine aldattığını anlıyoruz.
Mevcut enflasyon hedefine (%2) bağlı olduklarını söyleyen Carney eğer uygun değilse faiz artırmayacağız dedi ve faiz artışları için uygun zamanın gelmediğini belirtti. Bu yorumlardan anlıyoruz ki BoE enflasyon %2’lik hedefe doğru artışın başladığından emin olmak istiyor ve petrol fiyatlarında yaşanan son tur düşüş nedeniyle bunun daha önce tahmin edilenden daha geç gelme ihtimali var. En son dün enflasyon raporu açıklamıştı İngiltere ve TÜFE yıllık bazda %0.1 ile BoE’nin beklentisinin çok altında gelmişti.
İngiltere’de 2016’nın ilk yarısında faiz artışı gelme ihtimali bundan üç ay öncesine göre azalmış durumda bizce. Bunun en önemli nedeni ise petrolde yaşanan son düşüş. Ayrıca kısa vadede de toparlanması için elle tutulur bir neden yok. Hatta düşüşün daha bitmediği  bile konuşuluyor. Bu da enflasyonda beklenen artışın daha geç başlayabileceği bu nedenle de BoE’nin faiz artışlarını başlatmak için biraz daha bekleyebileceği anlamına geliyor. 
Ayrıca İngiltere’nin AB’den çıkış referandumunun da önümüzdeki sene içerisinde gündemin ana maddelerinden biri haline gelmesi BoE’nin faiz artışlarına biraz daha çekinceli yaklaşmasına neden olabilir. Referandumun 2016 Ekim’de düzenlenebileceği öngörülüyor ve bahisçilerin Brexit (AB’den çıkış) için verdiği son oran %40’lara kadar yükselmiş durumda. Şimdilik çok büyük bir risk gibi görünmüyor fakat BoE faiz artışları için enflasyon ile birlikte bu engelin de aşılmasını beklemek isteyebilir.
Fed öncesi son Asya seansında borsalar güçlüydü. Çin Şangay %0.17, Japonya Nikkei %2.60, Avustralya ASX %2.42, Güney Kore KOSPI %1.88 artıda kapandı. Pariteler tarafında ise çok sakin bir seans geride kaldı. Dolar endeksi seans boyunca 98.10 bölgesinde yatay bir hareket izledi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.