Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 16.11.2015

ECB Bu Veriyi Bekliyordu!

ECB’nin Aralık ayında ek parasal genişleme hamleleri için enflasyon verilerini yakından takip ettiğini biliyoruz. Bugün ise Euro Bölgesi’nden final TÜFE açıklandı. Beklenti %0.0’dı ancak veri beklentiden iyi %0.1 geldi. Enflasyonda iyileşme olması EUR için son derece pozitif tabi ki. Bakalım önümüzdeki dönemde gelecek olan diğer veriler ECB’nin ek gevşeme hamleleri ile ilgili kararını nasıl etkileyecek?
ECB üyesi Constancio da bugün önemli açıklamalarda bulundu. Düşük enflasyonun ekonomideki yavaş gelişmenin yansıması olduğuna dikkat çeken Constancio, yüksek işsizlik oranının ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirtti. Faiz oranlarının enflasyon hedefine yaklaşıncaya kadar uzun bir süre düşük kalacağını ve hedeflerinin 2017’ye kadar %2’lik hedefe yaklaşmak olduğunu sözlerine ekledi. Diğer üyelerden gelen açıklamalarla da artık ECB’nin ekonomiyi canlandırmak için elindeki her türlü enstrümanı kullanacağını hepimiz biliyoruz.
Beklentiden iyi gelen veri dediğimiz gibi EUR için pozitif oldu ancak EURUSD’ye çok önemli bir hareketlilik getirmedi. Doların güçlü devam etmesiyle birlikte EURUSD 1.08 bölgesi altında kaldığı sürece baskı bizce devam eder. Aşağıda ise 1.07 önemli destek durumunda. Bu bölgenin de geçilmesiyle düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz EURUSD’de.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.