Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 16.09.2015

Fed Öncesi Son Durak

Fed yarın aylardır beklenen kararını açıklayacak ve tüm dünyanın cevap aradığı sorunun cevabını öğreneceğiz. Faiz kararına bir gün kala piyasada genel bir konsensüs yok fakat Fed’in yarın artırmayacağı beklentisi piyasa oyuncuları arasında daha ağır basıyor diyebiliriz.
Bu beklentinin en büyük nedeni düşük enflasyon. Fed’in üç önemli sorumluluk alanından biri olan enflasyon hedeften uzakta ve aşağı yönlü baskı da devam ediyor. Kararlara bir gün kala açıklanan son enflasyon verileri de çok tat vermedi.
TÜFE aylık bazda %-0.1, yıllık bazda %0.2 ile beklentide gelirken, çekirdek TÜFE aylık bazda %0.1 beklentide, yıllık bazda ise %1.8 ile beklentinin bir tık altında geldi. Raporla birlikte yayınlanan diğer bir önemli gösterge olan haftalık kazanç endeksi ise yıllık bazda %2.3 arttı. Önceki aya göre daha hızlı bir artış var.
Tabi uzun uzadıya yazdık ama Fed’in dikkate aldığı enflasyon göstergesinin TÜFE değil çekirdek tüketici harcamaları (PCE) fiyat endeksi olduğunu hatırlatalım. Ama TÜFE de önemli bir fiyat göstergesi ve Fed bakmadan geçmeyecektir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.