Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 16.03.2016

FOMC Öncesi Son Asya Seansı

FOMC kararları öncesi son Asya seansında ekonomik takvim boş, borsalarda da çok büyük hareketler yok. Çin Şangay Bileşik endeksi %0.15, Şenzen CSI300 endeksi %0.45, Güney Kore KOSPI %0.10 ve Avustralya ASX endeksi %0.15 artıda. Japonya Nikkei ise negatif ayrışmış durumda, %0.75 kayıp var.
Ekonomik takvimde önemli bir veri yok fakat Japonya Merkez Bankası BoJ başkanı Kuroda bugünü de boş geçmedi. Negatif faiz oranlarının borsayı desteklemek amaçlı değil niteliksel ve niceliksel gevşeme programını desteklemek amaçlı olduğunu söyleyen Kuroda, negatif faizlerle kurları etkilemeyi hedeflemediklerini ve kurların sadece faiz farkları değil bir çok faktörden etkilendiğini belirtti.
Kuroda global istikrarsızlığın Japon ekonomisini ve fiyat istikrarını nasıl etkilediğini dikkatle takip edeceklerini ve gerekmesi durumunda tekrar parasal gevşemeye gidebileceklerini söyledi. Ayrıca daha fazla gevşeme gerekmesi durumunda BoJ’un faizleri tekrar indirme ihtimali olduğunu ve bu konuda tereddüt etmeyeceklerini dile getirdi Kuroda.
BoJ’un son para politikası toplantısı daha dündü ve zaten büyüme ile enflasyon değerlendirmeleri ile yeni parasal gevşeme hamlelerinin hala masada olduğunu açığa vurmuştu banka. Kuroda’dan gelen bu açıklamalar da bunu onaylıyor.
Açıklamaların etkisiyle xxx/JPY paritelerinde yukarı yönlü bir hareket gördük Asya seansında. USDJPY de bunlardan biriydi. Yukarıda 116.00 – 115.50 aşağıda ise 111.00 – 110.00 destek bölgesini izlemeye devam edeceğiz. Bir sonraki önemli hareket bu teknik seviyelerin kırıldığı yöne doğru olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.