Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 15.12.2015

Piyasada Son Fed Hazırlıkları

Piyasaların uzun zamandır beklediği tarihi Fed kararlarına sadece bir gün kaldı. Piyasanın büyük bölümü artık yarın 25 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakıyor. ABD’den bugün gelen veriler de bu beklentileri destekliyor.
TÜFE aylık bazda %0.0, çekirdek TÜFE de %0.2 ile beklenenden farklı gelmezken yıllık bazda TÜFE %0.5 ile beklentinin bir tık üzerinde, çekirdek TÜFE ise beklendiği gibi %1.9’dan %2.0’ye yükseldi. Diğer yandan haftalık reel kazançlar %-0.2 ile beklenti altı kalırken aynı anda açıklanan New York imalat endeksi -4.6 ile beklentilerden hafif daha iyi.
Fed’in hedeflediği enflasyon göstergesi değil fakat TÜFE’deki yükseliş enflasyon için pozitif. Maaşlardaki artış hayal kırıklığı yaratıyor fakat imalat endeksinde beklenenden daha hızlı bir iyileşme var. Yani eğer Fed yarın faiz artıracaksa bu veriler bu kararın önüne taş koymayacak.
Yıllar sonra gelecek olan ilk faiz artışı öncesinde piyasada karışık hareketler var. Dolar EUR, GBP, AUD, JPY gibi majör para birimlerine karşı güçlüyken TRY, ZAR, MXN, RUB gibi gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında güç kaybediyor. Yıl sonu nedeniyle likiditenin düşük olduğu piyasalarda Fed kararları öncesi son pozisyon ayarlamalarını görüyoruz artık.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.