Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 15.07.2015

Yellen: İlk Faiz Artışı Bu Sene

Fed başkanı Yellen’in 17.00’de ABD Kongresi’nde yapacağı konuşmanın metni yayınlandı. Genel olarak metinde iyimser tonda yorumların ağırlıkta olduğunu görüyoruz.
İstihdam piyasası ve ekonomide dikkate değer bir iyileşme görüyor Yellen ve geçtiğimiz haftaki ‘faizlerin bu sene içinde bir noktada yükseltilmesi makul’ yorumunu tekrarlıyor.
İhracatın güçlü dolar ve zayıf global talep nedeniyle baskı altında olduğuna, harcamaların güçlendiğine dikkat çekiyor Yellen ve bazı dış gelişmelerin büyüme üzerinde risk oluşturduğunu belirtiyor.
Yellen ayrıca ilk faiz artışının zamanlaması yerine artışlarda izlenecek yolun daha önemli olduğunu vurguluyor. Yani ilk faiz artışının ne zaman geleceğinden çok hızına ve ölçeğine dikkat edin diyor Fed başkanı.
Konuşmanın en önemli tarafı bazı global risklere rağmen Yellen’in hala bu sene içerisinde faiz artışını değerlendiriyor olması. Tabi ilk faiz artışı Eylül de mi yoksa Aralık’ta mı gelecek, bu konuda herhangi bir sinyal yok.
Aynı anda gelen ÜFE ve imalat endeksi ile birlikte nette dolar için pozitif Yellen’dan gelen yorumlar. Artık 17.00’de Yellen’in ne diyeceğini az çok biliyoruz, bu nedenle kongre üyelerinden gelecek olan sorulara vereceği cevaplar daha fazla önem taşıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.