Çin Büyüme Verileri İnandırıcı Mı?

Çin %7.00 Büyüdü Ama İnandıramadı

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin ikinci çeyrek büyüme rakamı açıklandı. Son haftalarda Çin borsalarında yaşanan aşırı dalgalanma büyüme verisinin önemini bir kat daha artırmıştı. Kötü bir büyüme verisi satış dalgasını daha da derinleştirebilirdi fakat korkulan olmadı ve ülke %7.0 ile beklentilerden daha iyi bir büyüme performansına imza attığını açıkladı ikinci çeyrekte.
Bir çok Çin verisinde olduğu gibi büyüme verisine de temkinli yaklaşıyor piyasalar. Verinin açıklanmasının ardından bu rakam gerçek rakam mı yoksa şişirilen rakam mı diye iğneli yorumlar bile var.
İyi verinin yaratabileceği spekülasyonların farkında olan Çin istatistik kurumu (NBS) da zaten önden ‘veriler manipüle edilmedi ve ülkenin çok çalışması sonucu elde edildi’ açıklamasını yapma gereği hissetti büyüme raporunu yayınlarken.
Biz şimdilik spekülasyondan uzak elimizde olan verinin ne anlama geldiğini incelemeye çalışalım. Çin’in bu seneki büyüme hedefi %7.00 ve merkez bankası PBoC geçtiğimiz sene Kasım ayından bu yana faiz ve munzam karşılık indirimleriyle bu hedefe ulaşılması için elinden geleni yapıyor.
Son olarak geçtiğimiz ayın sonunda aynı anda hem faiz hem de munzam karşılık indirmişti, en son 2008 krizinin tavan yaptığı sırada yapılmıştı bu. Şu andaki durumun vehametini ve Çinli yetkililerin endişesini gösteren bir hamle. İlk çeyrek ve ikinci çeyrekte elde edilen %7.0 büyüme PBoC’nin adımlarının en sonunda ekonomiye sirayet etmeye başladığını ve yıl sonu hedefe doğru ilerlendiğini gösteriyor fakat tabi bu PBoC’den yeni destekleyici hamlelerin gelmesine engel olmayacak.
 
Piyasaların Çin’den gelen veriye pek sevinmediğini gördük. Şangay endeksi %3 üzerinde ekside. AUDUSD ve NZDUSD gibi Çin verilerine aşırı hassas pariteler de büyüme verisi gelmeden önceki seviyelerinden çok uzakta değiller. Bunun sebebi yukarıda bahsettiğimiz veriye olan güvenilirlik eksikliği olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.