Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 15.03.2016

Dolar 2.91’i Gördü!

Son haftalarda hep iyi haberlerini verdiğimiz gelişmekte olan para birimlerinde bugün yine eski kötü günleri andıran bir görüntü var. Aşağı yönlü hareketin en önemli nedeni emtialar ve dolayısıyla emtia para birimleri olarak bilinen real, rand ve ruble gibi para birimlerinin satış yemesinden bütün gelişmekte olan ülke para birimleri sepetinin nasibini alıyor olması.
ALTINın %1.00, gümüşün %1.50, bakırın %0.50, paladyum ve platinumun %0.90, çinkonun %2.10, kurşunun %2.30, nikelin ise %1.00 düşüşte olduğu günde USDRUB %1.80, USDZAR %3.10, USDBRL %1.80, USDIDR %1.20, USDMXN %1.30 yükselişte.
Tüm gelişmekte olan ülke para birimleri dolara karşı zayıflar da lira geride durur mu? Güne 2.87’nin hemen altında başlayan USDTRY 2.91 seviyesini test ettikten sonra şu anda 2.90 seviyelerinde ve günlük bazda %1.3 yukarıda.
Emtialar dolayısıyla da emtia para birimleri ve dolayısıyla da gelişmekte olan ülke para birimleri sepeti üzerindeki baskının temel nedeni ise hiç yabancı değil; global büyüme (veya büyüyememe) endişeleri.
Tabi bütün kabahat emtialarda değil. Brezilya’da eski başkan Lula ile ilgili yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları, Güney Afrika polisinin maliye bakanı için yasal işlem başlatabileceğini açıklaması gibi gelişmekte olan ülkelerin artık klasikleşmiş politik riskleri de baskının diğer bir önemli nedeni.
Tüm bunlara ek olarak sadece gelişmekte olan ülke para birimleri değil CAD, AUD gibi emtia para birimleri satış yerken güvenli liman yen de güçlü bir gün geçiriyor. Avrupa ve ABD borsalarında da çok parlak bir tablo yok, hakim renk kırmızı. Yani emtialardaki düşüş kaynaklı ve genele yayılmış bir risk off durumu var piyasalarda ve bu durumdan emtialara en açık olan para birimleri ile gelişmekte olan ülke para birimleri etkileniyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.