Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 14.12.2015

Japonya’dan Tankan Raporları Yayınlandı

Japonya merkez bankası BoJ çeyreklik Tankan raporunu yayınladı. Yaklaşık 2400 işletme ile yapılan anketlerin sonucu olarak hazırlanan bir rapor ve Japonya’da özel sektörün son durumu ile ilgili önemli bilgiler içeriyor. Piyasalar önceki çeyreğe göre hafif bir düşüş bekliyordu Tankan endekslerinde fakat açıklanan rakamlar önceki çeyrekle aynı seviyelerde.
Tankan imalat endeksinin 12’den 11’e düşmesi beklenirken 12 seviyesinde sabit kaldı. İmalat dışı endeks de 25 olarak değişmedi üçüncü çeyreğe göre. İleriye dönük görünüm endekslerinin ise her iki sektör için beklenti altı kaldığını görüyoruz. 
BoJ’un mevcut para politikası duruşunda bir değişikliğe neden olmayacak bu veriler. Şimdilik yeni bir hamle beklenmiyor BoJ’dan fakat önümüzdeki sene içinde enflasyonda beklenen yükseliş gelmezse varlık alım programını tekrar büyütebilir. 
USDJPY’de uzun vadeli yön hala yukarı fakat üç yıllık büyük ralli sonrası son ayları 120.00 seviyesi etrafında dinlenerek geçirdi. Paritenin üç yılda %50’den fazla yükselmesinin arkasında önce BoJ’un attığı devasa gevşeme adımları, sonra da Fed’in parasal sıkılaştırma sürecine girmesi vardı. 
Bu iki faktör de büyük oranda fiyatlarda artık. Merkez bankaları arasında bu ayrışma nedeniyle trend yukarı olmaya devam edecek ama yükselişler eskisi kadar hızlı olmayabilir. Diğer yandan düşüşlerin de sınırlı olmasına neden olacak bu ayrışma.
Asya borsalarında genel olarak satıcılı bir hava vardı haftanın ilk seansında. Çin Şangay endeksi dışında. Çin Şangay endeksi %2.50 artıda kapanırken, Japonya Nikkei %1.80, Avustralya ASX %2.0, Güney Kore KOSPI %1.0 ekside.
Paritelere baktığımızda ise Cumartesi günü Çin’den gelen verilerin beklentileri aşmasıyla TRY dahil riskli para birimlerinin dolara karşı güçlü başladığını görüyoruz. USDZAD an itibariyle %5, USDTRY %1 aşağıda. AUDUSD ve USDJPY gibi risk iştahına duyarlı paritelerde de toparlanma var.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.