Döviz Piyasaları Yorumu – Çin’den Veriler

Çin’de İç Talep Yerlerde

Dün Çin’den gelen ticaret dengesi iç talep için pek de olumlu sinyaller vermemişti. İthalatta %20’ye yakın gerilemeye işaret ediyordu Eylül ayı verileri. Bu gece yine iç taleple ilgili pek de umut vermeyen veriler açıklandı dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden.
Ağustos’da %2.0’ye yükselen TÜFE’nin Eylül ayında %1.8’e gerilemesi beklenirken, %1.6’ya daha derin bir geri çekilme yaşandı. ÜFE ise %-5.9 ile son 43 hafta olduğu gibi eksi bölgede. Yani PBoC ve hükümetten gelen hamleler henüz meyvesini vermiş değil ve ekonomiyi destekleyici yeni hamleler gelme ihtimali yükseliyor. Hükümet imalata dayalı ekonomik yapıyı iç tüketime dayalı bir yapıya dönüştürme peşinde fakat şu ana kadar pek başarılı olmuş gibi değil. İç talebi ölçmede en önemli iki gösterge olan ithalat ve TÜFE’de kayda değer bir canlanma yok, hatta zayıflama var.
 
Çin enflasyon verileri dışında gecenin dikkat çeken diğer bir önemli gelişmesi Yeni Zelanda merkez bankası RBNZ başkanı Wheeler’dan gelen açıklamalar. Hatırlarsanız geçtiğimiz sene faizleri 25 baz puanlık 4 hamle ile %2.50’den %3.50’e çıkarmıştı RBNZ fakat bu sene bu faiz artışlarının büyük bölümünü geri almak zorunda kaldı Çin’de yaşanan soğuma nedeniyle. 
 
Şu an %2.75 seviyesinde olan politika faizinin bu ay sonundaki toplantıda da %2.50’ye indirilme ihtimali var ve Wheeler’dan gelen açıklamalar bu ihtimali artırıyor. Daha fazla gevşemenin olası olduğunu söyleyen Wheeler, en büyük endişesinin Çin’in ekonomik görünümünden kaynaklandığını ifade etti.
 
NZDUSD bu açıklamaların ardından 0.6620 altına geriledi fakat Asya seansında verdiklerinden fazlası geri aldı ve şu anda 0.6670 seviyelerini test ediyor. EURUSD, GBPUSD, AUDUSD gibi diğer pariteler de Asya seansında yukarıları zorlarken ALTIN 1170 direncini aşarak son üç ayın zirvesini tazeledi. 
 
Borsalara baktığımızda hakim olan renk kırmızı. Japonya Nikkei %2.0’ye yakın ekside kapanırken Çin Şangay endeksi kapanışa doğru %0.80 ekside. Güney Kore KOSPI ve Avustralya ASX endeksleri de satıcılı bir seans geçirdiler.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.