Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 14.09.2015

Hafta Çin Endişeleri İle Başladı

Çin merkez bankası PBoC’den gelen hamlelere rağmen Çin’den gelen kritik ekonomik verilerde herhangi bir iyileşme işareti yok. Hafta sonu açıklanan sanayi üretimi %6.1, sabit varlık yatırımları %10.9 ile beklenti altı kalırken perakende satışlar %10.8 ile beklentinin hafif üzerinde.
Geçtiğimiz haftalarda açıklanan PMI verileri sanayi faaliyetlerindeki yavaşlamayı zaten önceden haber veriyordu ve bundan sonrası içinde pek iyimser bir tablo çizmiyor. Diğer yandan konut fiyatlarındaki düşüş sektördeki yatırım iştahını düşürüyor ve sabit varlık yatırımları son 15 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Raporun tek olumlu tarafı perakende satışlar ise yükselen gıda fiyatlarının da etkisiyle beklenti üzeri geldi.
Fed’in faiz artışlarının başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere global ekonomi üzerinde yaratacağı risklerden endişeli piyasalara Çin de huzur vermiyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yetkililerden gelen hamlelere rağmen veriler hayal kırıklığı yaratmaya devam ediyor.
Çin Şangay endeksi haftaya hafif de olsa yeşil başladı fakat seansın devamında gelen satışlarla bir ara %5’e yakın kayıp gördü. Kapanışın yaklaştığı şu sıralarda ise %3.5 ekside. Japonya Nikkei endeksi %1.6 civarında ekside kapanırken, Güney Kore KOSPI endeksinde %0.50 kayıp var.
Paritelere baktığımızda doların baskı altında başladığını görüyoruz. Dolar endeksi iki hafta sonra ilk kez 95.00 altında gerilerken EURUSD son iki haftanın zirvesini tazeledi. Diğer yandan USDTRY haftaya güçlü başladı, 3.0350 bölgesinde açılışı yapan USDTRY Avrupa seansı başlarken 3.05 üzerinde.
Fed’in için son geri sayım başladı. Perşembe günü faiz artışı bekleyen de var, Fed bekleyecek diyen de var. Yani ne karar çıkarsa çıksın piyasalarda büyük hareket göreceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.