Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 14.07.2015

Bir Haftada İki Anlaşma

Yunanistan ile kreditörler arasında aylar sonra gelen anlaşma ülkeyi şimdilik iflas ve eurodan çıkışın kıyısından aldı fakat şimdi de politik bir krizle karşı karşıya Yunanistan. Verilen tavizlere karşı tahmin ettiğimiz gibi büyük bir memnuniyetsizlik ve öfke var içeride.
Anlaşma büyük ihtimalle yarın meclisten geçecek fakat koalisyonda önemli sayıda fire verilecek. Bu durumda kemer sıkma önlemlerine karşı politikasıyla başa gelen Syriza’nın hükümet olarak devam etme ihtimali düşük. Alman basınında bununla ilgili çıkan bir haberde Tsipras’ın yarın anlaşmayı meclisten geçirdikten sonra istifa etmeyi planladığı ele alınıyor. Büyük ihtimalle geçici bir hükümetle ülke erken seçimlere gidecek.
İflas ve Grexit risklerinin atlatılması ile Yunanistan bir süreliğine uluslararası piyasaların gündemin düşecek fakat üzerinde anlaşılan yeni anlaşma çok sert kemer sıkma önlemleri öngörüyor ve komşunun ekonomisini zincirleyecek önümüzdeki bir kaç yıl. Yani kreditörler yeni bir borç indirimini göze almadığı sürece Yunanistan hayaleti ilerde tekrar piyasaları korkutmak için geri dönebilir.
Piyasalar yeni bir anlaşma haberiyle uyandılar güne. Aylardır devam eden İran nükleer görüşmelerinde taraflar bugün mutlu sona ulaştı. Anlaşmanın en önemli etkilerinden biri petrol piyasalarında yaşanacak. İran petrol ithalatı üzerindeki ambargonun kalkmasıyla zaten fazlası olan piyasaya fazladan 500 bin ile 1 milyon varil arası ek arz girecek. Ham petrolde baskının devam ettiğini görebiliriz ve kalıcı yükseliş ihtimali daha da azaldı İran anlaşmasıyla.
EURUSD için bir parantez açalım. Yunanistan’ın şimdilik masadan kalkmasıyla yine dikkatler iki ülke merkez bankaları arasındaki ayrışmaya çevrildi. Anlaşma çıkmaması ve olası bir iflas/Grexit durumu Fed’in faiz artışları yolunda daha temkinli ilerlemesine neden olabilirdi. Yani en azından artık Yunanistan riskini düşünmek zorunda değil Fed. 
Şu an 1.1050 desteğini kırmış durumda parite ve sırasıyla 1.0880 ve 1.05 bölgesine doğru kademeli bir geri çekilme görebiliriz. Fed başkanı Yellen’in kongrede yapacağı konuşmalar ve ECB’nin Perşembe günkü para politikası kararları ile sonrasında Draghi’nin yapacağı basın toplantısı önümüzdeki günlerde takip edilmesi gereken çok kritik iki gelişme.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.