Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 14.06.2016

Çin’den Yine Önemli Veriler

Çin Ulusal İstatistik Ofisi (NBS) tarafından cumartesi günü yayınlanan verilere göre Şubat ayında sanayi üretimi yıllık bazda %5.4, perakende satışlar %10.2, sabit varlık yatırımları %10.2. arttı. Sanayi üretimi ve perakende satışlarda önceki aya göre yavaşlama olmakla birlikte beklenti altı kaldı rakamlar. Sabit varlık yatırımları ise beklenti üzeri ve Ocak ayına göre hafif bir hızlanma var.
İmalat ve ihracat bazlı bir ekonomiden iç tüketim ve hizmetler sektörüne doğru bir dönüşüm çabası içinde Çin. Perakende satışlar bu açıdan yol gösterici bir veri ve Ocak ayında %11.1 artan perakende satışlar Şubat’ta %10.9’lik beklentiye karşı sadece %10.2 artmış.
Sanayi üretimindeki zayıflamayı mevsimsel faktörlere bağlayan NBS zayıf global talep, çelik ve kimya sektörlerindeki kötüleşme ve tütün çıktısında yaşanan düşüşün fabrika üretimini baskı altına aldığını belirtiyor.
Emlak sektörü yatırımlarındaki artış piyasa %9.5 beklerken %10.2 artan gayrimenkul varlık yatırımlarını hızlandıran en önemli faktör. 2015’in tamamında %1 artan emlak yatırımları 2016’nın sadece ilk iki ayında %3 artarken satılan emlak değeri ise ilk iki ayda 2015’in aynı dönemine göre %43’den fazla artmış.
Veriler Çin ve diğer Asya borsalarında pek endişe yaratmamış gibi. Çin Şangay Bileşik endeksi %1.75, Şenzen CSI300 endeksi %1.57 artıda kapanırken Japonya Nikkei %1.74, Avustralya ASX endeksi %0.37, Güney Kore KOSPI %0.04 artıda kapandı haftanın ilk seansında.
Dolar endeksi 96.00 üzerinde yatay bir Asya seansı geçirdi. EURUSD, GBPUSD, USDJPY, USDCHF gibi majör paritelerde de hareketler oldukça sınırlıydı. USDTRY ise dün yaşanan elim terör saldırısı sonrası haftaya 2.8770’lerde başladı ve Avrupa seansı açılırken de yukarılar zorlanıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.