Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 14.03.2016

Bir Sonraki Fed Faiz Artışı Ne Zaman?

1) Wall Street Journal Anketi

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi tarafından özel sektör ve akademi ekonomistleri arasında yapılan ankete katılanların büyük bir çoğunluğu bir sonraki Fed faiz artışını Haziran ayındaki toplantıda bekliyor. Grafikte anketin son bir kaç aydaki evrilişi var. Ocak ayındaki ankette ekonomistlerin yaklaşık %65’i bir sonraki faiz artışı için Mart’ı işaret ederken, sadece %25’i Haziran demiş. Şubat ayında ise bir sonraki faiz artışı için Mart ayını favori gösterenlerin oranı %10’un altına inmiş ve Haziran diyenlerin oranı ise %60’a yükselmiş. Son olarak Mart ayında yapılan ankette ekonomistlerin %80’e yakını bir sonraki faiz artışı için Haziran diyor, Mart ayında artış bekleyenlerin oranı ise %5’in altına kadar gerilemiş durumda. Diğer yandan son ankette katılımcı ekonomistlerin %5’inden fazlası bir sonraki faiz artışının Nisan toplantısında olmasını beklerken yaklaşık %10’u Eylül’de, yaklaşık %5’i ise 2017’de bekliyor.
Grafikteki ilk sütun Ocak ayındaki anket sonuçlarını, ikinci sütun Şubat, üçüncü sütun ise Mart ayındaki son anketin sonuçlarını gösteriyor. Mavi bölge bir sonraki faiz artışının Mart toplantısında, yeşil bölge Nisan toplantısında, sarı bölge de Haziran toplantısında geleceğini düşünen ekonomistleri temsil ediyor. Bu arada Şubat ayındaki siyah bölge bir sonraki faiz hamlesinin artırım değil indirim olacağını söyleyen ekonomistleri temsil ediyor. Piyasalardaki volatilite bazı ekonomistleri böyle düşünmeye itmiş Şubat ayında fakat son haftalardaki toparlanma ile son ankette böyle düşünen kimse kalmamış.
2) ABD Resesyon Kontrolü

İkinci grafik daha önce de paylaştığımız ABD resesyonlarını bir kaç çeyrek önceden tahmin etmekte oldukça başarılı olan ABD 10 yıllık tahvil faizleri ile 3 aylık tahvil faizleri arasındaki farkı gösteriyor. Aradaki fark son üç resesyondan da resesyon başlamadan bir kaç çeyrek önce eksiye geçiyor ve şu anda 164 baz puan civarında. Çin’den tüm dünyaya yayılan volatilite dalgası ile aradaki fark Şubat’ın ikinci haftasında 135 baz puan kadar gerileyerek büyük finansal kriz sonrası en düşük seviyelere gerilemişti fakat son bir kaç haftada piyasalardaki havanın biraz olsun düzelmesiyle 30 puanlık bir toparlanma görüyoruz. Sadece bu göstergeden yola çıkarak ABD’nin önümüzdeki bir kaç çeyrekte resesyona girme ihtimali çok düşük diyebiliriz. Grafik son 10 yılı gösteriyor ve gri bölge büyük finansal kriz sırasındaki son resesyonu temsil ediyor.

3) ABD 5 Yıllık Breakeven Enflasyonu

Üçüncü grafik ABD 5 yıllık breakeven enflasyonu oranın son bir yılını gösteriyor. Breakeven enflasyonu 5 yıllık enflasyon korumalı devlet tahvil faizi ile 5 yıllık devlet tahvil faizi arasındaki fark. Dolayısıyla da piyasaların beş yıllık enflasyon beklentilerini gösteren bir gösterge ve Şubat’ın ikinci haftasında %1.00 altına gerileyerek dip yaptıktan sonra şu anda %1.35 seviyesine yükselmiş durumda. Fed 16 Aralık’ta faiz artırırken %1.20 seviyesindeydi bu gösterge. Yükselen çekirdek PCE fiyat endeksi ile birlikte piyasa beklentilerinde de yükseliş var. Hatta piyasa beklentileri Fed’in faiz artırırken olduğu seviyelerin daha üzerinde. Önümüzdeki bir kaç ay daha sürdürülebilirse bu yukarı yönlü hareketlenme o zaman Haziran ayı faiz artışını değil artık 2016’da ikinci faiz artış hangi toplantıda geliri konuşuyor olacağız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.