Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 14.01.2016

Çin Nefes Aldı, AUD İzledi

Asya borsalarında düne göre tam ters bir tablo var. Dün Çin’den gelen iyi ticaret dengesi verisine rağmen Çin borsalarında düşüş, diğer önemli Asya borsalarında ise yükseliş vardı. Bugün ise Çin Şangay bileşik endeksi (SSEC) ve Şenzen CSI300 %2.00 artıda kapanırken, Japonya Nikkei %2.60, Güney Kore KOSPI %0.85 ve Avustralya ASX %1.57 ekside kapattı seansı.
Fakat Çin borsalarının da güne satıcılı başlayıp son beş ay dibini gördükten sonra gelen tepki alışlarıyla pozitif bölgeye çektiğinin altını çizelim. Bu tepki alışlarının yarın devam etmesi diğer dünya borsaları ve TRY gibi riskli para birimlerini pozitif etkileyebilir.
Gecenin en dikkat çeken verisi Avustralya’dan. Avustralya istatistik ofisi tarafından yayınlanan verilere göre işsizlik oranı Aralık ayında piyasa yükseliş beklemesine rağmen %5.8 seviyesinde sabit kalırken, istihdamda 10 bin kayıp beklentisine karşın bin kayıp yaşanmış. İstihdamdaki değişimin detaylarına indiğimizde tam zamanlı istihdamın 17.6 bin arttığını, yarı zamanlı istihdamın ise 18.5 bin gerilediğini görüyoruz. 
Yani tam zamanlı istihdamda artış var ve toplam istihdamdaki düşüşün tamamı yarı zamanlı işlerden. Genel çizgilere baktığımızda sağlam bir rapor görüyoruz. İş gücüne katılım oranın %65.3’den %65.1’e gerilemesi ise raporun tek dikkat çeken negatif tarafı.
Bir aylık datayı bir tarafa bırakıp genel trende baktığımızda istihdamda yukarı yönlü, işsizlik oranındaki aşağı yönlü trend sürdüğünü görüyoruz. RBA’nın önümüzdeki bir kaç ay ve belki de 2016’nın tamamında beklemede kalacak diyebiliriz. Çin’deki soğumaya karşı RBA’nın attığı adımlar (faiz indirimleri) ve kurlardaki düşüş meyvesini veriyor gibi. Tabi bir sonraki sermaye harcamaları raporunun da bu resmi tamamlaması gerekiyor. Özellikle imalat ve hizmetler sektöründeki şirketlerin geleceğe dönük sermaye harcamaları planlarında olacak dikkatler.
AUDUSD ne iyi istihdam raporunu ne de Çin borsalarındaki toparlanmayı pek fazla önemsemedi. 0.6920 – 0.69 bölgesi en yakın destek ve bu bölgenin kırılması sonrası ilk hedef 0.6850 bölgesi olur. Yukarıda ise önce 0.70 sonra da 0.7050 – 0.7040 direnci önemli. Paritede gerçek anlamda bir toparlanmadan bahsedebilmek için bu direnç bölgelerinin aşılması gerek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.