Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 13.10.2015

Brainard Bir Konuştu, Pir Konuştu

Aslında Asya seansı takvimine bir gün öncesinden baktığımızda yarın muhtemelen Çin’den gelen ticaret verilerini konuşacak piyasa diye düşünüyorduk. Daha önceki konuşmalarında para politikası ile ilgili rengini pek belli etmeyen Brainard’ın yine sıkıcı bir konuşma yapmasını bekliyordu herkes fakat bu sefer bizi ters köşeye yatırdı FOMC yönetim kurulu üyesi ve rengini de açıkça belli etti.

Kısa vadeli enflasyon risklerinin aşağı yönlü olduğunu söyleyen Brainard, küresel ekonomideki zayıflığın ABD ekonomisi üzerinde yarattığı riskler azalana kadar Fed’in faiz artırmaması gerektiğini belirtti. Diğer yandan istihdam ile ilgili yaptığı yorumda ise tam istihdama doğru yaklaşıldığını fakat maaşlardaki artış hızının zayıflığına dikkat çekti. 
En önemli yorum ise negatif faizlerle ilgili. Brainard  Fedi’in negatif faizler üzerine bir çalışma yapmasının yararına olacağını söyledi. Yani ne olur ne olmaz belki ihtiyacımız olabilir diye negatif faizlerin etkileri üzerine bir araştırma yapmalıyız diyor Brainard. 
Oldukça güvercin tonda açıklamalar ve önümüzdeki bir kaç toplantıda Brainard’ın faiz artışı için oy vermeyeceğini artık biliyoruz. Fakat FOMC’de oy veren Fed başkanları rotasyon sistemi nedeniyle önümüzdeki sene George ve Mester gibi şahin üyelerin FOMC’de oy verme hakkı olduğunu tekrar hatırlatalım. Yani 2016’da daha şahin bir FOMC göreceğiz.
Çin ticaret dengesine de değinelim. Ticaret fazlası 60.3 milyar ile beklentiden çok daha yüksek fakat detaylar o kadar iyimser değil. İhracatta %1.1, ithalatta ise %17.7 gerileme var. İhracatın beklentiden daha iyi olduğunu söyleyelim. Yani net olmasa da global talepte bir kıpırdama olduğunun işareti. Diğer yandan zayıf ithalat onca önlem ve müdahaleye rağmen Çin iç talebinin hala kırmızı alarm verdiğini gösteriyor.
Asya seansına baktığımızda borsalarda kırmızı renk hakim. Japonya Nikkei %1 üzerinde ekside kapanırken Avustralya ve Güney Kore endeksleri de hafif satıcılı kapandılar. Çin Şangay endeksi ise kapanışa doğru yatay bir seyir izliyor.
Pariteler tarafında ise EURUSD, GBPUSD, AUDUSD üzerinde hafif baskı varken USDTRY, USDCAD yukarıları zorladı Asya seansında. ALTIN ise 10 dolarlık bir düşüşe 1150’leri test etti. Yani dolar lehine bir Asya seansı geride kaldı. Gün içinde pound ve euro paritelerine hareket getirme ihtimali yüksek iki veriyi, İngiltere enflasyon verileri ile Almanya  ZEW endeksini takip ediyor olacağız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.