Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 13.08.2015

Çin’de Yeni Kur Rejiminin Etkileri

USDCNY paritesini dün 6.3306 seviyesinde sabitleyen Çin merkez bankası PBoC bugün de 3.4010 ile %1.1 yukarıda sabitledi. Dünkü kapanış fiyatı ise 6.3858.
Yeni kur rejimine bağlı olarak PBoC USDCNY’yi yukarıda sabitlemeye yani bir anlamda yuanı devalüe etmeye devam ediyor. İlk gün %1.9, ikinci gün %1.6, yeni rejimin üçüncü gününde ise %1.1 yukarıda belirlendi orta nokta.
Paritenin günlük belirlenen orta noktanın maksimum %2 üzerinde veya altında dalgalanmasına izin veren banka bir yandan da yükselişlerde dolar satarak pariteyi %2’lik bandın içinde tutmaya çalışıyor. Yani ülkede yatırımları olan yabancı yatırımcıların gözünü korkutmamak için kontrolü elden bırakmıyor PBoC. 
Yuanın dolara karşı değer kaybetmesi yatırımların Çin’den çıkarken dolar bazında değerinin azalması anlamına geliyor. Yani kur farkı yabancı yatırımcının karını eritiyor ve eğer ilerde yuanın daha fazla değer kaybedeceği endişesi yaratırsa yabancı yatırımcılar Çin’de pek fazla vakit geçirmek istemeyecektir.
Yeni kur rejiminin kur savaşlarını körükleme ihtimali de var. Kontrollü olarak para biriminin zayıflamasına izin veren Çin’e karşı başta diğer Uzak Doğu ülkelerinden olmak üzere karşılık gelebilir. Japonya’da başbakan Abe’nin danışmanı Hamada, ‘yuan devalüasyonunu daha fazla parasal gevşemeyle dengeleyebiliriz’ derken Kore Merkez Bankası müdahalelerin global büyüme için risk oluşturduğuna dikkat çekti. Avustralya ve Yeni Zelanda’nın da yeni rejimden pek memnun olmadığını tahmin edebiliriz.
Diğer yandan PBoC’nin attığı adımlar bir yandan Çin ekonomisindeki kötüleşmenin ciddiyetini ortaya koyuyor ve bu nedenle de Fed faiz artışına gitmeden önce ikinci bir kez düşünebilir. FOMC üyelerinin bundan sonra yapacağı açıklamalardan Çin’deki yeni kur rejiminin politika kararlarını ne kadar etkileyeceğini anlamaya çalışacağız. Fakat biz hala Eylül ayı faiz artışı kartının hala masada olduğunu düşünüyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.