Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 13.01.2016

Çin’e Ticaret Dengesi de Merhem Olmadı

Beklentiden iyi ticaret dengesi de Çin borsalarına merhem olmadı ve erime devam ediyor. Günü %2.42 ekside kapatan Şangay (SSEC) endeksinde 2016’da kayıp yılın ilk iki haftasında %16’yı aştı. Şenzen CSI300 endeksinde de dün %2’ye yakın düşüş yaşanırken yeni yılda toplam kayıp %15 üzerinde.
Yuan bazlı ticaret dengesi Aralık ayında 382 milyar ile 339 milyarlık beklentiden daha yüksek gelirken, dolar bazlı ticaret dengesi de 60.1 milyar ile 52.2 milyarlık beklentiden daha iyi. Piyasalar ihracatta %4.1 düşüş beklerken %2.3 artış yaşanmış, ithalattaki düşüş de beklentiden daha küçük; piyasa %8.0 düşüş beklerken %4.0 düşüş var. Yani ticaret fazlası beklenti üzerinde ve hem ithalat hem de ihracatta beklentiden daha iyi rakamlarla elde edilmiş bu güçlü ticaret dengesi.
Çin merkez bankası PBoC’nin son günlerde USDCNY’yi önceki güne çok yakın seviyelerde fikslemesi de borsalara olumlu yansımadı henüz. Çin borsalarındaki düşüşün en önemli nedenlerinden biri yatırımcıların yuanın değer kaybetmeye devam edeceği kaygıları ve PBoC son günlerdeki fiksleme politikasıyla bu endişeleri azaltmayı amaçlıyor.
Diğer Asya borsalarında ise Çin ticaret dengesinin etkilerini görüyoruz. Japonya Nikkei %3’e yakın, Güney Kore KOSPI %1.3 ve Avustralya ASX %1.3 civarında artıda. Avrupa borsaları da güne iyimser bir başlangıç yaptı. Almanya DAX ve Fransa CAC %1.5’e yakın artıda, İngiltere FTSE’de ise %1’e yakın yükseliş var seans başında.
Paritelere döndüğümüzde AUDUSD ve NZDUSD’nin Çin’den iyi ticaret dengesi raporunun desteğiyle güçlü olduğunu görüyoruz. AUDUSD 0.7050 seviyelerine kadar yükselirken NZDUSD 0.66 bölgesine doğru bir hamle denedi Çin verisinin ardından. Geçtiğimiz hafta gelen düşüşten sonra bu hafta toparlanma peşinde iki parite de. Çin borsalarında önümüzdeki günlerde yaşanabilecek bir dipten alım hareketiyle AUDUSD ve NZDUSD’de de kısa vadede daha yukarılar gelebilir. Fakat uzun vadeli baskı ortadan kalkmış değil.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.