Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 12.11.2015

Draghi Yine Sahneye Çıktı!

Draghi yine yaptı yapacağını ve yeniden sahneye çıktı. Dün Londra’daki konuşmasında ECB’nin para politikasına değinmeyen Draghi, bugün Brüksel’de parasal genişleme hamleleriyle ilgili yaptığı açıklamalarla yeniden piyasaya hareketlilik getirdi.
Aralık ayındaki toplantıda enflasyonda beklenen iyileşme gerçekleşmemesi ve ekonomide yeterli canlanmanın sağlanamaması durumunda teşvik programında vites artırabileceklerinin sinyalini verdi. Çekirdek enflasyonda toparlanmaya dair göstergelerin zayıfladığını belirten Draghi, aşağı yönlü risklerin çok net şekilde devam ettiğini gördüklerinden de bahsetti konuşmasında. Parasal genişleme hamlelerinin ekonomideki toparlanmayı destekleyeceği ve bunun da enflasyon hedefine ulaşılmasını sağlayacağını, gerekirse 2016 eylül ayına kadar QE programını uzatabileceklerini söyledi Draghi.
Zaten gerek Draghi, gerekse diğer ECB üyelerinden gelen açıklamalarla ECB’nin ekonomiyi canlandırmak için elindeki bütün enstrümanları kullanacağını biliyorduk. Ancak aralık ayındaki toplantı öncesi Draghi’nin bu kadar net konuşması euroya negatif yansıdı ve EURUSD paritesinde düşüşler bu açıklamalarla hız kazandı. Fed ve ECB arasındaki politika ayrışmasıyla birlikte EURUSD üzerindeki baskı devam edecek gibi gözüküyor. Paritede önümüzdeki süreçte 1.05 bölgesine kadar geri çekilmeler gözlemleyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.