Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 12.10.2015

Fischer: Çin Nedeniyle Faiz Artırmadık

Fed başkan yardımcısı Stanley Fischer, Fed başkanı Yellen ve New York Fed başkanı Dudley ile birlikte FOMC’nin en önemli üyelerinin başında geliyor ve hafta sonu Peru’da yaptığı konuşmada Eylül ayında neden faiz artırılmadığı ile ilgili çok önemli bir ucu verdi.
Eylül ayında faiz artışını erteleyerek özellikle Çin’de olmak üzere global gelişmeleri değerlendirmek için zaman kazandık dedi Fischer. Yani düz mantıkla eğer önümüzdeki iki ayda Çin endişelerinin biraz olsun azalması ve enflasyonun kıpırdama emareleri göstermesi Aralık ayında faiz artışı getirebilir. Tabi istihdamda son iki ayda yaşanan zayıflamanın da bir alışkanlık haline gelmemesi gerekiyor.
Fischer’den gelen diğer önemli açıklamalara baktığımızda son zamanlarda yaşanan gelişmelerin Fed politikaları üzerinde ciddi bir etki yaratmasını beklemiyorum diyor Fed’in en önemli ikinci adamı fakat ihracattaki yavaşlama ve istihdamdaki zayıflamanın da dikkatlerinden kaçmadığını dile getiriyor.
Tabi Fischer her zaman olduğu gibi oldukça politik konuşup aslında faizlerin ne zaman artacağı konusunda bir şeyler söylemekten sakındı. Ama en azından Çin ile ilgili verdiği ipucu bundan sonra sadece ABD değil Çin’den gelen verilere de daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor.
Hafta sonu yazdığımız raporda da belirttiğimiz gibi bu hafta dikkatler ABD’de olacak. Bugün üç FOMC üyesinden açıklamalar gelecek. Bunların arasında kapalı kutu olarak nitelendiren ve pek sık sesini duymadığımız yönetim kurulu üyesi Brainard da var. Haftanın ikinci yarısından itibaren ise kritik veriler yayınlanıyor ABD’den.
Piyasalar haftaya nasıl bir başlangıç yaptı sorusunun cevabı pozitif. Japonya’da resmi tatil nedeniyle piyasaların kapalı olduğu seansta Çin Şangay endeksi %3.00 üzerinde artıda. Pariteler tarafında da alıcılı bir hava görüyoruz. AUDUSD, NZDUSD, GBPUSD, EURUSD yukarı zorlarken ALTIN yedi haftanın zirvesinde ve adım adım 1170 direncini yürüyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.