Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 12.08.2015

Çin Merkez Bankası Devalüasyona Devam

Dün yuanı %1.9 devalüe eden Çin merkez bankası PBoC bugün de USDCNY orta noktasını 6.3306 ile düne göre %1.6 yukarıda belirleyerek yuana değer kaybettirme operasyonuna devam etti.
Bankadan dün gelen ‘tek seferlik’ açıklamasını da yine PBoC’nin kendisi yanlışlamış oldu böylece. USDCNY dün piyasa kapanışını 6.3231 seviyelerinde yapmıştı, yani referans nokta biraz üzerinde de olsa kapanış fiyatına çok yakın. Şu an ise off-shore piyasada 6.4450 bölgesinde işlem görüyor. Yani bundan sonra orta nokta belirlemede piyasa fiyatı bazı alınacak diyen PBoC’den yarın da yeni bir devalüasyon gelebilir.
Müdahalelerin muhtemel nedenleri ile ilgili çeşitli teoriler var. Bunlardan ilki munzam karşılık ve faiz indirimlerinin istenen etkiyi şu ana kadar yaratamaması üzerine %7.00’lik büyüme hedefine ulaşmak için ihracata dolayısıyla büyümeye destek vermeye çalışıyor PBoC, ki bugün gelen veriler de bu tür bir desteğin gerekli olduğunu gösteriyor. Çin’de Temmuz ayında sanayi üretimi %6.0, sabit varlık yatırımları ise %11.2 ile beklenti altı kaldı.
Diğer bir teori yuanı rezerv para birimleri arasına sokmaya çalışan Çin kur üzerindeki kontrolünü gevşetiyor. Bir çok uluslararası otorite tarafından uyguladığı kur rejimi dolayısıyla eleştirilmiş ve rezerv para birimi statüsü için piyasa tarafından liberal bir kur rejimine geçilmesi salık verilmişti. IMF müdahaleleri ‘yeni rejim ile piyasanın kurları belirlemedeki gücü daha artacak’ diyerek oldukça memnun karşıladı.
Ayrıca müdahalelerin yaklaşan Fed faiz artışları için önden hazırlık olabileceği de dile getiriliyor bazı uzmanlar tarafından. Diğer yandan para politikası değerlendirmesinde Çin’e büyük önem veren FOMC’nin faiz artışlarına biraz daha temkinli yaklaşma ihtimali de var. FOMC üyelerinden bundan sonra gelecek olan açıklamalardan PBoC’nin hamleleri hakkında ne düşündüklerini anlamaya çalışacağız.
Yuanın güç kaybetmesi Avustralya ve Yeni Zelanda gibi Çin ile arasındaki hayatı ihracat bağı olan ekonomiler için negatif ve şimdiye kadar en çok etkilenen de AUDUSD ve NZDUSD pariteleri oldu. Her iki parite de son iki günde son yılların en düşük seviyelerini tazeledi ve zaman zaman toparlanmalar gelmekle birlikte yuan devalüasyonu aşağı yönlü baskının sürmesi için yeni bir neden oldu.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.