Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 11.12.2015

Haftanın Son Asya Seansında Neler Yaşandı?

Haftanın son Asya seansında çok önemli olmamakla birlikte Yeni Zelanda’dan gelen veriler ön plana çıkıyor. İmalat endeksi 53.2’den 54.7’ye yükselirken gıda fiyat endeksi %0.2 geriledi. 
Yeni Zelanda ile ilgili dünkü RBNZ faiz kararı sonrası artık önümüzdeki bir kaç ayda bilmemiz gerekenleri biliyoruz. RBNZ’nin faizlerde yakın zamanda yeniden bir indirim değerlendirmiyor ve bu seneki 100 baz puanlık indirimin etkilerini önümüzdeki aylarda gelecek olan verilerle ölçmeye çalışacak.
RBNZ’nin ileriye dönük net bir faiz indirimi sinyali vermemesi ve kar alımları NZDUSD’yi yukarılara taşımaya devam ediyor. İlk önemli direnç olarak 0.6780 bölgesi var, sonrasında 0.69 seviyeleri dikkat çekiyor. Bu seviyelerin geçilmesi durumunda 0.71 ve 0.70’ler çok daha önemli direnç seviyeleri olarak alıcılara direnebilir. Daha önce de belirtmiştik RBNZ’nin kurlarda yükseliş istemediğini. Bu nedenle de 0.70 üzerine doğru bir hamle RBNZ’den sözlü veya politik hamleler getirebilir.
Gecenin en önemli hareketi USDJPY’de. 121.55 seviyelerinden 122.20 üzerine kadar tırmanan paritede yükselişin arkasında yıl sonu kaynaklı nakit akışlarının olduğuna dair haberler var. Yılın son ayında buna benzer öngörülmesi güç hareketler görülebileceği için ekstra tedbirli olmayı salık veriyoruz tüm yatırımcılara. 
Yuan için de ayrı bir parantez açmak lazım. USDCNY, Çin merkez bankasının Ağustos ayındaki devalüasyon seviyesinin üzerine çıkmış durumda ve son 5 yılın en yüksek seviyelerinde. Soğuyan büyüme ve son gelen ticaret dengesi raporu Çin’in kurlarda yükselişe nedeni ve ihtiyacı olduğunu gösteriyordu. Bu bağlamda PBoC, USDCNY’yi yukarıda fiksleyerek kurları yukarı itmeye devam ediyor. Dün 6.4236 orta seviye olarak belirlenmişti, bu gece ise 6.4358. 
Borsalara dönersek karışık bir tablo görüyoruz. Güney Kore KOSPI %0.18, Avustralya ASX %0.16, Çin Şangay %0.61 ekside kapanırken Japonya Nikkei %1.0’e yakın artıda bitirdi haftanın son seansını. Avrupa seansında piyasalara hareket getirecek bir veri yok fakat öğleden sonra ABD’den perakende satışlar, ÜFE ve tüketici güven endeksi gibi çok kritik veriler yayınlanacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.