Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 11.11.2015

Çin Bu Geceyi de Boş Geçmedi

Dün enflasyon verilerini açıklayan Çin bu geceyi de boş geçmedi. Ekim ayına ait sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit varlık yatırımları gibi büyüme açısından kritik datalar geldi Çin’den.
Büyümenin en önemli göstergelerinden biri olan sanayi üretimi %5.6 ile beklenti altı kaldı. Nisan 2015 ile birlikte son altı yılın en düşük sanayi üretimi verisi. Yani en son 2008 – 2009 finansal krizi sırasında görmüş bu kadar düşük seviyeleri. 
Diğer yandan perakende satışlar %11.0 ile beklentinin bir tık üzerinde. Ayrıca bu senenin de en yükseği. Çin’de yetkililer yatırım ve imalata dayalı ekonomik büyüme modelinden iç talep ve tüketime dayalı bir yapıya geçmeyi amaçlıyorlar ve perakende satışlarda son aylarda tutturulan yukarı yönlü trend bu dönüşüm açısından umut verici.
Sabit varlık yatırımları ise %10.2 ile son 15 yılın en düşük seviyelerine gerilemiş durumda. Yani perakende satışlarda yakalanan trend umut verici fakat Çin ekonomisi için çok da iyimser olmamıza neden olacak veriler değil. 
Bu da son bir yılda altı kez faiz indiren PBoC’den yeni faiz ve munzam karşılık indirimlerinin yolda olduğu anlamına geliyor. Dünkü enflasyon verileri de zaten PBoC’nin yeni indirimler için bolca alanı olduğunu gösterdi.
Dolar için satıcılı bir seans oldu Asya seansı. Dolar endeksi 99.20 bölgesinde başladığı seansta 98.80 altına kadar geriledi. EURUSD, GBPUSD ve AUDUSD yukarıları zorlarken, USDJPY, USDCHF ve USDTRY gibi pariteler üzerinde baskı vardı. 
Borsalarda hafif de olsa yeşil bir tablo var. Çin Şangay endeksi %0.30, Japonya Nikkei endeksi %0.10 ve Avustralya ASX %0.46 artıda kapanırken, Güney Kore KOSPI yatay bir seans geçirdi. Gün içinde ABD, Kanada ve Fransa’da bankalar tatilde olacağı için hacim normalden düşük olabilir. İngiltere’den 11.30’da gelecek olan istihdam raporu ile ECB başkanı Draghi’nin öğleden sonra yapacağı konuşma günün öne çıkan gelişmeleri.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.