Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 11.07.2015

Yellen Yine Rengini Belli Etmedi

İlk faiz artışının ne zaman geleceğini kestirmeye çalışan piyasaya Fed başkan Yellen’den kayda değer bir ipucu gelmedi. Dün akşam Cleveland’da bir konuşma yapan başkan Yellen ekonomik görünüm ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu fakat ilk faiz artışı için Eylül ile Aralık arasında gidip gelen piyasayı merakıyla baş başa bıraktı.
Faizleri bu sene içinde artırmaya başlamayı umduğunu söyleyen Yellen, ekonomi ve enflasyon görünümünde belirsizliklere dikkat çekti ve beklenmedik gelişmelerin ilk faiz artışını hızlandırabileceğini veya geciktirebileceğini ifade etti.
Yellen, ilk çeyrekteki zayıflamanın büyük bölümünün geçici faktörler kaynaklı olduğunu ve yılın geri kalanında ılımlı bir büyüme beklediğini açıkladı. Önümüzdeki yıllarda büyümenin daha da hızlanmasını bekleyen Yellen, işsizlik oranının daha da fazla düşeceğini ön görüyor. Fakat sadece işsizlik oranının tek başına istihdam piyasasındaki gevşekliği göstermediği görüşünde.
İlk faiz artışının parasal genişleme üzerinde çok küçük bir etkisi olacağını ve sıkılaştırmanın kademeli olacağını söyleyen Yellen, enflasyonun ise iki yıl içerisinde %2’lik hedefe doğru yükselmesini bekliyor.
Her zamanki gibi dengeli ve politik bir konuşma ve piyasaya ilk faiz artışının zamanlaması konusunda yeni bir bilgi vermiyor. Bu sene içerisinde faiz artırmak istiyor FOMC fakat maaşlardaki artış henüz tatmin eder seviyede değil. Ayrıca Yunanistan ve Çin kaynaklı belirsizlikler görünümü bulanıklaştırıyor. Daha net mesajlar verir beklentisiyle Yellen’in önümüzdeki hafta kongrede yapacağı konuşmayı bekliyoruz artık.
Bir yandan Yellen konuşmasını takip eden piyasanın diğer gözü Yunanistan’daydı. Hükümetin hazırladığı son program dün meclisteydi ve 300 sandalyeli mecliste 251 milletvekilinin desteğiyle onaylandı. Komünist Parti ve Altın Şafak partilerinin veto ettiği oylamada Syriza’nın 8 ile 10 arası fire verdiği tahmin ediliyor. Eurogroup Zirvesi için maliye bakanları Brüksel’de toplanmaya başladı ve bu akşam bir kararın çıkması bekleniyor. Şu an anlaşmaya %50 şans veriliyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.