Uluslararası Döviz Piyasaları Asya Piyasası Yorumu

Yellen Sonrası Asya Piyasası

Çin piyasalarının Yeni Yıl, Japonya piyasalarının Kuruluş Günü tatili nedeniyle kapalı olduğu gecede Asya borsalarındaki satıcılı hava devam etti. Güney Kore KOSPI endeksi %3.0’e yakın düşerken, Hindistan Sensex endeksinde de %1.5’e yakın bir kayıp var. Dün resmen ayı piyasasına giren Avustralya ASX endeksinde ise bugün biraz toparlanma var, endeks %1.0’e yakın artıda.
Dün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi karşısına geçen Fed başkanı Yellen tam da kendisinden beklenen politik bir konuşma yaptı. Yellen beklendiği gibi güçlü istihdam görünümüne atıf yaptı ve enflasyonun başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatları ve güçlenen dolar yüzünden düşük kaldığını fakat bu faktörlerin etkisinin ortadan kalkmaya başlaması ve istihdamdaki güçlü görünümün devam etmesiyle enflasyonun orta vadede %2 hedeflerine yükselmesini beklediğini belirtti.
Global piyasalardaki istikrarsızlığı Çin ve yuana bağlayan Yellen, aşağı yönlü risklerin artması durumunda uluslararası faaliyetler ve ihracatın daha da zayıflayarak finansal piyasalardaki şartların daha fazla sıkılaşabileceğini ifade etti. Diğer yandan ABD ekonomisinin başta petrol fiyatlarındaki düşüş olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle beklenenden daha iyi bir performans gösterebileceğine de dikkat çekti Yellen.
Her zaman olduğu gibi faiz artışlarında kademeli ve verilere dayalı bir patika izleyeceklerini belirten Yellen artışları geciktirmenin ilerde daha hızlı ve ani faiz artışları ile ekonominin dengesini bozma riski taşıdığını belirterek Aralık ayındaki faiz artışını savundu.
Yani aslında bir yandan çok şey söylerken diğer yandan fazla yeni bir şey anlatmamayı başardı Yellen. Şu an zaten gergin olan piyasaları daha fazla paniğe itmemek için çok karamsar görünmemekle birlikte risklerin de farkında olduklarını gösterdi.
Bugün de Senato’da Bankacılık Komitesi karşısına çıkacak Yellen ve yine aynı konuşmayı yapacak. Bu nedenle aslında üyelerden gelecek olan farklı sorulara Yellen’in vereceği cevapları takip edeceğiz. Yine dünküne benzer bir duruş çizmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.