Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 11.01.2016

Piyasalar Haftaya Negatif Başladı

Çin piyasalarındaki tablo geçtiğimiz pazartesiye benzer. Yılın ilk haftasına düşüşle başlayan Çin borsaları ikinci haftasına da yine kırmızı bölgede başladılar. Çin Şangay bileşik endeksi SSEC ve Şenzen CSI300 endeksinde kayıplar %5.00 üzerinde.
Bu kayıplara neden olacak yeni bir haber yok fakat hafta sonu açıklanan enflasyon raporuna göre TÜFE %1.5’den %1.6’ya yükselirken ÜFE %-5.9 ile neredeyse dört yıldır negatif olmaya devam ediyor. Yani üretici enflasyonunda hiç bir iyileşme görünmüyor ve altı yılın en düşük seviyelerinde. Tüketici enflasyonundaki yükseliş ise beklenti altı.
Diğer Asya borsaları da Çin kadar olmasa da düşüş yaşadı haftanın ilk seansında. Güney Kore KOSPI %1.12, Avustralya ASX %1.15 ekside kapanırken Hindistan SENSEX endeksi %0.60 kayıpla devam ediyor. Japonya piyasaları resmi tatil nedeniyle kapalıydı.
Pariteler tarafında en büyük hareket gelişmekte olan ülke para birimlerinde. İlk saatlerde gelen kesin satışlarla dolara karşı %8 değer kaybederek 17.80’ler ile tüm zamanların en düşük seviyelerine kadar gerileyen Güney Afrika randı şu anda günlük bazda dolara karşı %1.5 aşağıda.
USDTRY de ilk saatlerde gelen alışlarla 29 Eylül’den sonra ilk kez 3.04 üzerine tırmandıktan sonra Avrupa seansı başlarken tekrar 3.0250 bölgesinde işlem görüyor. Gün içinde bu tür gevşemeler yaşanabilir fakat USDTRY için uzun vadede yön yukarı olmaya devam ediyor. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.