Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 10.11.2015

Yunanistan Kendini Pek Özletmedi

Yaz aylarında ha eurodan çıktı ha çıkacak denen Yunanistan, Ağustos ayında üçüncü kurtarma programı üzerinde anlaşma sağlanmasıyla bir süreliğine gündemde gerilere düşmüştü fakat komşu gündemin arka maddelerinden biri olmayı kendine pek yedirmedi herhalde. Yine Yunanistan’ı, kreditörlerle bir anlaşma sağlanamamasını ve Yunanistan’a tanınan son günleri konuşmaya başladık.
Dün Brüksel’de bir araya gelen Euro Bölgesi maliye bakanları üçüncü kurtarma programı çerçevesinde Yunanistan’a verilecek olan 2 milyarlık yardım ve 10 milyarlık banka yeniden sermayelendirme fonunu serbest bırakmadılar.
Taraflarda arasında konut kredilerini geri ödeyemeyenler ve kreditörlerin talep ettiği özel eğitim vergisi konusunda anlaşmazlık var ve Eurogroup bu konulardaki anlaşmazlığı çözmesi için Yunanistan bir hafta süre verdi. Bu şartların yerine getirilmesiyle 12 milyarlık fon Yunanistan’ın kullanımına sunulacak. Şimdilik piyasalar çok endişeli değil gibi. Yunanistan tahvil faizlerinde dikkat çeken bir hareket yok.
Portekiz tahvil faizlerinde ise önemli bir hareket var. Hatırlayacağınız gibi Ekim ayı başındaki genel seçimlerde kurtarma programınını iyi kötü uygulayan sağcı PaF partisi birinci çıkmış fakat parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmişti. Buna rağmen PaF lideri Coelho cumhurbaşkanı tarafından azınlık hükümetinin başbakanı olarak ilan edilmişti. 
Meclise giren diğer üç partinin sosyalist bir koalisyon hükümeti kurma konusunda anlaşma sağlamasıyla piyasaları yeni bir Yunanistan – Syriza gerginliği yaşanacak endişesi sardı. Sosyalist koalisyona liderlik edecek olan Sosyalist Parti’nin Syriza’yı andıran vaatleri var.
Portekiz 10 yıllık tahvil faizleri dün son dört ayın en hızlı yükselişiyle %2.90 üzerine tırmandı ülkede yeni politik risklerin gün yüzüne çıkmasıyla. Sosyalist koalisyonu 230 sandalyeli meclisteki 122 sandalyeye sahip. Başbakan olarak Sosyalist Parti lideri Costa’nın başa gelmesi bekleniyor ve yeni hükümetin güven oyu alma konusunda bir sorunu olmayacak. 
Hükümet kurulduktan sonra Costa ve diğer hükümet yetkililerinden gelecek olan ilk açıklamalar ve icraatlar gidişatın Syriza örneğine benzer bir şekilde evrilip evrilmeyeceğini anlamak için çok önemli. Yani bundan sonra gözümüz artık bir yandan Yunanistan’da olurken diğer bir yandan da Portekiz’de olacak.
Böylece EURUSD için riskler listesine yeni bir madde eklenmiş oldu; Portekiz. ECB ve Fed para politikaları arasındaki ayrışmanın yarattığı baskı Portekiz ve Yunanistan kaynaklı siyasi risklerle artarak devam edecek. Bu nedenle paritede yükselişlerin kalıcı olma ihtimalini düşük görüyoruz ve kademeli olarak 1.05’lere doğru bir düşüş bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.