Uluslararası Döviz Piyasalarında Bugünün Özeti

Piyasalarda Günün Özeti

Bugünü geride bırakırken ekonomik takvime baktığımızda Çin’den %1.3 ile beklenti altında gelen kötü TÜFE rakamları dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde veriler beklenti altında kalmaya devam ederse PBoC tekrar hamle yapmak için kolları sıvayabilir.
İtalya’dan sanayi üretimi beklentiden kötü %0.2 geldi. Ancak paritelerde çok da bir etkisi olmadı.
ABD’den ise gelen ithalat fiyatları beklentiyi biraz ıskalasa da paritelerde önemli bir etkisini göremedik.
Saat 22.00’da ise RBNZ finansal istikrar raporu yayınlayacak. Ardından da Wheeler basın toplantısı düzenleyecek. RBNZ’nin olası bir faiz indirimine ne zaman gideceğine göz kırpan açıklamalar takip edilecek.
Bugün hareketlilik yaşanan paritelere kısaca bakalım.
 
EURUSD üzerindeki baskı bugün de devam etti. Fed’in aralık ayını hala masada tutması ve ECB üyelerinden gelen güvercin tondaki açıklamalar paritedeki satış baskısını artıracak gibi.  1.0750 seviyelerinden 1.0680 bölgesine kadar gerileyen EURUSD’de 1.0680 önemli destek. Bu seviyenin geçilmesiyle düşüşler devam edebilir.
ALTIN, güne biraz toparlanarak başlasa da 1093 bölgesinde ayılar tekrar devreye girdi ve sarı metal 1086 bölgesine kadar geriledi. Baskının devam etmesi durumunda 1083 bölgesi önemli destek olarak çalışabilir.
 
AUDUSD de Çin’den gelen kötü verilerin etkisiyle güne 0.7070 bölgesi altında devam etti ve 0.7020 seviyelerine kadar geriledi. Gevşemelerin devam etmesi durumunda aşağıda 0.70 bölgesi önemli destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.