Euro Bölgesinde Son Durum – 10.11.2015

Euro Bölgesinde Son Durum

Son dönemde Euro Bölgesi oldukça hareketli. ECB üyelerinden gelen açıklamalar, Eurogroup toplantısı derken gelişmelerin ardı arkası kesilmiyor.
Bugün ECB üyelerinden Liikanen önemli açıklamalarda bulundu. Euro bölgesindeki büyümenin güçlendiğini söyleyen Liikanen, yalnızca uygulanan para politikasının bu büyümeyi destekleyeceğini düşünmediğini belirtti. Enflasyon hedefine çok net şekilde yavaş ilerlendiğine de dikkat çekti. Ayrıca büyüme ve enflasyon üzerindeki aşağı yönlü risklerin devam ettiğini söyledi. Ancak parasal genişleme politikasının da devam etmesi gerektiğini de belirtti.
Bu hafta 4 ECB yönetim konseyi üyesinin de aralık ayındaki toplantıda faiz indirimine gidilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarına dair medyada haberler var. Fed’in faiz artırım sürecinde olmasıyla birlikte EURUSD üzerindeki baskı devam edecek gibi gözüküyor.
Ayrıca dün Eurogroup toplantısı düzenlendi. Gündemde Yunanistan vardı. Euro Bölgesi maliye bakanları, üçüncü kurtarma programını içeren 2 milyar euroluk yardım fonunu serbest bırakmadılar. Ayrıca 10 milyar euroluk banka sermayelendirme fonuyla ilgili de aynı karar çıktı. Artık Yunanistan’ın istenilen şartları düzeltmesi için 10 günü var.
Uluslararası Enerji Ajansı IEA da bugün önemli bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda 2020 yılında petrol fiyatlarının 80 dolar altında kalacağı belirtildi. Düşük petrol fiyatlarının faturası da Çin’deki büyümenin yavaşlığına kesildi.
Portekiz’de ise seçimler sonrası meclise giren 3 sosyalist partinin koalisyon hükümeti kurmak için anlaşma sağlaması Yunanistan – Portekiz gerginliğini tetikleyen bir başka etken. Yani önümüzdeki dönemde bu gerginlik EURUSD üzerindeki baskıyı devam ettirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.