Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 10.08.2015

İstanbul’daki Olaylar ve Japonya Verileri

Türkiye açısından veri yoğunluğu bakımından sakin bir hafta olacak belki fakat jeopolitik ve siyasi riskler yön belirleyici ilk faktör olmaya devam edecek gibi. Bu sabah saatlerinde İstanbul’da yaşanan bombalı ve silahlı saldırılar henüz TRY’yi çok fazla etkilemedi ama şiddetin artan dozu önümüzdeki günlerde negatif etkisini göstermeye başlayabilir. 
Türkiye piyasaları açılırken 2.7790 bölgesinde olan USDTRY için 2.7750 bölgesi ilk önemli destek. Bu desteğin kırılması durumunda ise 2.75 bölgesi satıcılara karşı koyabilir. Yukarıda ise 2.80 öncesi 2.7930 bölgesi önemli bir direnç olarak alıcıları yoruyor.
Yurt dışına döndüğümüzde ise Japonya’dan gelen büyük bölümü ikinci sınıf diyebileceğimiz verilerle haftaya başladık diyebiliriz. Cari denge 1.30 trilyon ile beklentinin hafif altında kalırken banka kredileri %2.6 ile önceki aya göre bir tık daha iyi geldi. 
Sabah saatlerinde gelen verilerde de beklenti altı bir görünüm var. Tüketici güven endeksi 40.3 ile beklenti altı kalırken ekonomi gözlemcileri güveni de 51.6 ile beklentiden daha kötü geldi. Kötü verilere rağmen Nikkei 20800 üzerinde, %0.41 artıda kapattı haftanın ilk işlem gününü.
Piyasaların şu an Japonya ile ilgili asıl merak ettiği şey enflasyonu bu senin dördüncü çeyreğinde yükselmeye başlayacak mı yoksa başlamayacak mı. BoJ’dan yeni bir gevşeme hamlesi gelip gelmeyeceği tamamen buna bağlı. En son açıklanan ulusal çekirdek TÜFE %0.1 seviyesindeydi.
Yani USDJPY için bir yandan ABD’den gelen istihdam verileri diğer yandan da Japonya’dan gelen enflasyon verilerini yakın takibe alacağı önümüzdeki aylarda. İki ülke merkez bankası para politikaları arasındaki ayrışma pariteyi güçlü tutuyor fakat daha yukarıların gelmesi için bu ayrışmanın daha da belirginleşmesi gerek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.