FOMC Üyelerinden Açıklamalar

FOMC Üyeleri Dengeli Konuştu

Cuma günkü istihdam raporu sonrası FOMC üyelerinden ilk değerlendirmeleri almaya başladık. Bugün Lockhart ve Fischer konuşmaları vardı. Doğrudan Cuma günkü raporla ilgili bir yorum yok fakat genel ekonomik gidişat ile ilgili son görüşlerini öğrendik iki önemli üyenin.
Bir televizyon kanalında konuşan Fischer düşük faiz politikasının işe yaradığını ve istihdamda hızlı bir yükseliş olduğunu söyledi. Fed’in global piyasalarda yaşanan gelişmeleri de hesaba kattığını dile getiren Fischer, faizlerin sonsuza dek düşük kalmayacağını söyledi.
Diğer yandan enflasyonda normale dönüş ile ilgili emareler görmedikleri sürece Fed’in faiz artırmayacağını açıkladı Fed başkanı yardımcısı. Yani Fischer istihdam iyi fakat enflasyon yüzünden temkinliyiz hikayesini okudu.
Lockhart ise işsizliği azaltmada çok önemli bir ilerleme kaydettiklerini ve işsizlik oranının tam istihdamın çok hafif üzerinde olduğu söyledi ve istihdam piyasasındaki gevşekliğe yapısal reformların katkıda bulunduğuna dikkat çekti. Yani geçtiğimiz haftaki Eylül ayı faiz artışı ile ilgili yorumları ile ilgili bir geri adım yok gibi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.