Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 10.02.2016

Çin Bitti Japonya Başladı

Çin piyasalarının yokluğunu Japonya borsaları layıkıyla dolduruyor bu hafta. Yeni Yıl nedeniyle Çin borsalarının tatilde olmasıyla piyasalara biraz denge gelebilir beklentisi vardı fakat Japonya Çin’i pek de aratmıyor şimdiye kadar.
Dün %5.00 üzerinde kayıpla kapanan Nikkei endeksi bugün de %2.30 ekside kapandı. Düşüşün nedeni olarak Avrupa bankaları ile ilgili endişelerin global finans piyasalarını krizine yol açabileceği kaygıları ve güvenli liman talebi nedeniyle yenin değer kazanması. Avrupa borsaları dün kırmızı bir seans geçirirken en çok kaybedenler listenin başlarında bankalar ve madencilik şirketleri geliyor. USDJPY de dün 116.00  – 115.50 destek bölgesini kırdıktan sonra baskı yemeye devam ediyor.
Diğer Asya borsalarında da pek olumlu bir tablo yok. Avustralya ASX endeksi %1.20’ye yakın kayıpla son iki buçuk yılın en düşük seviyelerine gerilerken Hindistan Sensex endeksinde de %1.00’e yakın kayıp dikkatimizi çekiyor. Güney Kore KOSPI endeksinin ise yatay bir gün geçirdiğini görüyoruz.
USDJPY için ekstra bir parantez açalım. Üç yıldır devam eden trend hattı geçtiğimiz haftalarda kırıldıktan sonra dün de çok önemli 116.00 – 115.50 destek bölgesi geçildi. Yenin değer kazanması hem Japonya borsaları, hem ihracatçılar hem de BoJ’un hedefleri açısından negatif ve önümüzdeki günlerde Kuroda ve diğer yetkililerden şikayete vari açıklamalar veya daha fazla gevşeme sinyalleri gelebilir.
Fakat piyasalardaki riskten kaçış havası devam ettiği sürece BoJ’dan gelebilecek sözlü veya politika müdahalelerinin etkisi kalıcı olmayacak. BoJ’un eksi faiz politikası sonrasında gördüğümüz gibi. 121.00 üzerine kadar yükselen USDJPY, riskten kaçan yatırımcıların yene sığınmaya devam etmesi ile bir kaç gün içinde 600 pips düşüşle son 15 ayın dibine gerilemişti.
Son iki gündür 114.00 üzerinde taban oluşturma çabası var USDJPY’de fakat tekrar 116.00 – 115.50 bölgesi üzerine tam anlamıyla çıkamadığı sürece kısa vadede yukarılar için pek ümitli değiliz. 114.00 desteğinin kırılmasıyla da 110.00 bölgesine kadar çok önemli bir teknik seviye yok gibi görünüyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.