Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 09.12.2015

Çin’de Enflasyon %1.5’e Yükseldi

Dün ticaret dengesini açıklayan Çin bu gece de enflasyon verilerini yayınladı. Piyasalarda panik yaratmayacak bu veriler fakat deflasyon endişelerini de ortadan kaldırmayacak.
Piyasalar TÜFE’de %1.3’den %1.4’e yükseliş beklerken %1.5’e yükseliş var. Diğer yandan ÜFE beklendiği gibi %-5.9 seviyesinde sabit kaldı. Tüketiciler tarafında şimdilik çok ciddi bir deflasyon tehlikesi yok fakat üreticiler tarafında deflasyon 45 aydır devam ediyor ve iyileşme işareti de yok.
Beklenti altı ticaret dengesi verileriyle birlikte değerlendirdiğimizde merkez bankası PBoC’nin güvercin duruşunda bir değişiklik olmayacak diyebiliriz. Yani faiz ve munzam karşılıklarda yeni ayarlamalar görebiliriz önümüzdeki haftalarda. Çin’den gelen veriler sadece Çinli yetkililer tarafından değil tüm dünya tarafından yakından takip ediliyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki dengesizlikler başta Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore gibi büyük ticaret bağı olan ülkeleri ilgilendiriyor ve etkiliyor.
RBA şu anda nötr bir para politikası duruşuna geçiş yapmış gibi fakat emtialardaki çöküşün devam etmesi ve madencilik dışı sektörlerde istenen büyümenin yakalanamaması yeni faiz indirimlerini gündeme getirebilir önümüzdeki sene içinde. RBNZ’nin ise bu gece %2.75’lik politika faizini %2.50’ye indirmesi bekleniyor düşük enflasyon ve düşük büyüme endişelerine çare olarak. Ayrıca Fed’in de Çin’de yaşanan kaos nedeniyle Eylül ayında faiz artışını pas geçtiğini hatırlayalım. 
Çin’de yaşanan soğumadan en çok çekenler emtia ihraç eden ülkeler. Bunların başında Avustralya geliyor. Büyük demir yolu ve konut projeleri ile zirve yapan Çin emtia talebi son yıllarda doyuma ulaşmış durumda ve büyümede yaşanan geri çekilmeye paralel demir cevheri, bakır, kömür ithalatında da endişe veren bir düşüş var. Bu da beraberinde fiyatlarda keskin bir düşüşe neden oluyor. 
Mesela 2011 başında 180 dolar üzerine kadar tırmanan demir cevheri fiyatları dün 40 dolar altına inerek son 10 yılın en düşük seviyelerini gördü. Demir cevherinin Avustralya’nın en önemli (%26) ihracat kalemi olduğunun altını çizerek AUDUSD’de son durum ne bir göz atalım.
Demir cevherinde son günlere yaşanan düşüş AUDUSD’nin hızını kesti ve 0.70’lerden başlayan ve dört haftadır devam eden toparlanma trendini bu hafta kesintiye uğrattı. Dün gelen satışlarla 50 ve 100 günlük hareketli ortalama seviyelerini (0.7190 – 0.7180) test etti AUDUSD fakat ilk denemede geçit vermedi bu seviyeler. Eğer emtialar üzerindeki baskı bugün de devam ederse bu önemli teknik destekler beyaz bayrak çekebilir ve daha da aşağıları zorlayabilir parite.
Biraz daha orta vadeli görünüme bakarsak ise RBA şimdilik nötr bir para politikası duruşunda, Fed’in ilk faiz artışının ise büyük oranda fiyatlandı dersek yanlış olmaz. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda kabaca 0.75 – 0.70 hareketi devam edecek bizce AUDUSD için.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.