Fed Üyelerinin Açıklamaları Bekleniyor

Şimdi Söz Fed Üyelerinde

Cuma günü açıklanan istihdam raporunun güçlü bir rapor olduğu konusunda kimsenin bir şüphesi yok. İstihdamda artış 271 bin ile beklentilerden neredeyse 100 bin fazla gelirken işsizlik oranı %5.0’e gerilemiş ve maaşlarda artış aylık bazda %0.4 ile beklentilerin iki katı kadar gerçekleşirken iş gücüne katım oranı %62.4 seviyesinde sabit kalmış, eksik istihdam %9.8 ile 2008 Mayıs’tan bu yana ilk kez %10.0 altına gerilemişti.
Tabi piyasa tarafından çok güçlü bir rapor olarak değerlendiriliyor ve rapor öncesi %50 olarak görülen Aralık ayı faiz artışı ihtimali istihdam raporu sonrası %70 üzerine zıpladı. Fakat piyasanın böyle değerlendirmesinden ziyade Fed üyelerinin verilerle ilgili ne düşündüğü konusu daha önemli. Sonuç olarak Aralık ayında kararı verecek olanlar onlar.
Verilerden hemen sonra bir televizyon kanalında konuşan güvercin üyelerden Evans raporu genel olarak olumlu karşıladı ve maaşlardaki güçlü artışın enflasyonun yükselmesine yardımcı olacağını dile getirdi. Çok yakın zamanda faiz artışlarında izlenecek yolun tartışılmaya başlanacağını söyleyen Evans artışların kademeli yapılacağının piyasaya iletilmesinin gerektiğine dikkat çekti.
Diğer bir üye San Francisco Fed başkanı Williams ise Aralık ayındaki FOMC toplantısına kadar gelecek olan diğer verileri yakından takip edip ona göre bir karar vereceğini söyledi. Güvercin – şahin skalasında ortalarda bir yerde olan Williams mantıklı olanın faizleri kademeli olarak artırmak olduğunu ve enflasyon üzerinde baskı yaratan faktörlerin yakında kaybolmaya başlamasıyla enflasyonun yükseleceğini ifade etti.
Şahin üyelerden Bullard ise Eylül ayında faiz artışını erteleten global endişelerin büyük oranda ortadan kalktığını ve faiz artışının ekonomi ile ilgili olumlu bir sinyal olduğunu ve ekonomiye olan güveni gösterdiğini belirtti.
Şu aşamada daha önce de dikkat çektiğimiz bir konu ile ilgili bir parantez açmakta fayda görüyoruz. FOMC’de oy veren Fed başkanlarının rotasyon sistemi nedeniyle bu sene oy veren dört Fed başkanı 2016’da yerini diğer dört Fed başkanına bırakacak.
Bu sene oy verenler güvercin Evans, orta yolcu Lockhart ve Williams ile şahin Lacker. Bu dört üyenin yerini 2016 ilk FOMC toplantısından itibaren üç şahin üye Bullard, Mester ve George ile güvercin Rosengren alacak. Yani önümüzdeki sene göreli çok daha şahin tonda bir FOMC göreceğiz. Faiz artışlarına daha fazla sıcak bakan bir FOMC yapısı olacak 2016’da.
Yeni haftaya dolar hafif baskı altında başladı diyebiliriz. Cuma günkü ralli sonrası bir miktar gevşeme var. İstihdam raporuyla 99.30 üzerine kadar tırmanan dolar endeksi 99.00 altına gerilemiş durumda an itibariyle. Fakat önümüzdeki haftalarda ABD’den gelecek olan verilerin hayal kırıklığı yaratmaması durumunda dolarda gevşemelerin kalıcı olmasını beklememek lazım.
Asya borsalarında haftanın ilk seansında karışık bir görünüm var. Çin Şangay %1.6, Japonya Nikkei %2’ye yakın artıda kapanırken Avustralya ASX endeksi %1.8, Güney Kore KOSPI ise %0.75 ekside kapandı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.