Japonya’da Son Durum – 09.09.2015

Japonya Borsaları Uçuş Modunda

Asya seansında önemli bir veri açıklanmadı fakat piyasalar hareketsiz değildi. Bu gecenin teması Japonya. Başbakan Abe’den gelen kurumlar vergisi ile ilgili açıklama sonrası ralli yapan Nikkei endeksi %7 üzerinde artıda kapandı.
Abe %35 olan kurumlar vergisini önümüzdeki sene en az 3.3 yüzde puan indirmeyi planladığını açıkladı. Eğer mümkün olursa vergi indirimi daha büyük olacak ve önümüzdeki bir kaç yıl içinde %20’lere indirilecek Abe’den gelen açıklamaya göre.
Önceki gün büyüme raporu özel sektör sermaye harcamalarında düşüş yaşandığını gösteriyordu ve hemen sonrasında Abe’den böylesi bir açıklama geldi. Büyümeye şirketlerin daha fazla katkı sağlamasını isteniyor ve vergi indiriminin şirketleri daha fazla yatırıma teşvik etmesi bekleniyor.
Japonya borsa diğer Asya borsalarını da peşinden sürükledi. Güney Kore KOSPI endeksinde %3’e yakın, Çin Şangay endeksinde %1 üzerinde, Avustralya ASX endeksinde ise %2 üzerinde prim var.
Borsalardaki pozitif hava paritelere de yansımış durumda. Piyasadaki iştaha en hassas pariteler AUDUSD, NZDUSD ve USDJPY alıcılı bir seansı geride bırakıyorlar. EURUSD ise tekrar 1.12 seviyesini zorladı ve tekrar ret geldi. 1.12 üzerinden satıcıların devreye girmesiyle an itibariyle 1.1150’lere kadar gerilemiş durumda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.