Piyasalara Çin’den İyi Haber – 09.09.2015

Çin’den Bu Sefer İyi Haber Var

Geçtiğimiz haftalarda Çin’den yayılan karamsarlık bugün iyimserliğe dönmüş durumda. Çin maliye bakanlığı tarafından yapılan açıklamada mali politikaların güçlendirileceğine ve vergi sistemi ile ilgili reformların hızlandırılacağına dikkat çekildi.
Ayrıca Dünya Ekonomik Formu’na katılan başbakan Li ekonominin hala pozitif bir yönde ilerlediğini ve yuanı daha fazla devalüe etme planları olmadığını ifade etti.
Günü %3’e yakın artıda kapatan Şangay’daki alıcılı havayı Avrupa ve ABD borsaları devraldı. Avrupa borsalarında %3 ile %2 arasında artış var, ABD borsaları ise güne pozitif bir başlangıç yaptı.
Günün diğer bir önemli haberi de yine Asya’dan. BoJ’un fiyat görünümü ile ilgili değerlendirmesinde aşağı yönlü revizeye gidebileceği haberleri düştü ajanslara bu öğleden sonra. Pazartesi günü de BoJ’un büyüme ilgili daha endişeli olduğuna dair haberleri hatırlıyoruz. Yani daha fazla gevşeme için argümanlar artıyor.
USDJPY hem piyasalardaki bahar havası hem de BoJ haberinin etkisiyle toparlanmaya devam ediyor. Şu an 121.00 üzerinde ve 121.50’lere kadar önemli bir direnç görünmüyor. Diğer bir önemli hareket ise ALTINda. Günlerdir denediği 1117.00 desteğini kırdı sarı metal ve son üç hafta dibini tazeledi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.