Çin’de İç Talep Yetersiz

Çin’de İç Talep Can Sıkıyor

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de merkez bankasından gelen hamlelere rağmen enflasyonda iyileşme sinyalleri yok. Çin ulusal istatistik ofisinin açıkladığı rapora göre Mayıs ayında TÜFE %1.5’den %1.2’ye geriledi. Şubat ayını seriden çıkardığımızda son 5.5 yılın en düşük enflasyon rakamı.
Dün açıklanan ithalat verisi ile birlikte enflasyon raporu iç talepteki aşırı zayıflığı gözler önüne seriyor. Dün açıklanan ticaret dengesi Mayıs ayında ithalatın %17.9 gerilediğini gösteriyordu.
Şu ana kadar bir yandan munzam karşılık diğer yandan faiz hamleleriyle yavaşlamanın önüne geçmek isteyen PBoC’nin bu zayıflamayı tepkisiz izlemesi beklenmiyor. Hem enflasyon hem faizlerin şu anda bulunduğu seviyelere baktığımızda istediği taktirde PBoC’nin yeni önlemler almak için gerekli alanı olduğunu görüyoruz.
Gecenin diğer önemli verileri Avustralya’dan. NAB iş dünyası güven endeksi 3’den 7’ye yükselirken ev kredileri %1.8 gerileme beklentisine karşı %1.0 arttı. Diğer yandan ANZ’nin topladığı verilere göre iş ilanları Mayıs ayında %0 arttı. Önceki ay %2.5 artış vardı.
Mayıs ayında 25 baz puanlık indirimle politika faizini %2.00’ye çeken RBA geçtiğimiz ay bir değişikliğe gitmemişti. Attığı adımların etkisini görmek için bir süre beklemede kalacak RBA fakat hem Çin’in durumu hem de ileriye dönük sermaye harcamaları planları pek umut vermiyor. Yani RBA faiz indirimi silahını tekrar kullanmak zorunda kalabilir yılın ikinci yarısında.
Bu nedenle AUDUSD’deki yükselişlerin kalıcı bir trende dönüşmesini beklemiyoruz. Bugün için en yakın direnç 0.7730 – 0.7720 bölgesi, 0.76 ise dikkat çeken en yakın destek. İyi istihdam verilerine rağmen doların haftaya bocalayarak başlaması şimdilik AUDUSD’yi bir miktar rahatlatmış gibi fakat haftanın geri kalanında gelecek olan aralarında perakende satışlar raporunun da bulunduğu verilerle dolar hızlı bir geri dönüş yapabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.