Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 09.03.2016

Asya Seansı ve Ötesi

Piyasalarda Çin ticaret dengesinin etkisi devam ediyor. Dün açıklanan rakamlar hem iç talep hem de global talep için sıkıntılı bir tabloya işaret ediyordu. Kötümser rakamlar sonrası Avrupa borsaları %1.5’lere varan kayıplarla kapanırken ABD borsaları da satıcılı bir gün geçirmişti.
ABD’den bayrağı devralan Asya borsalarında da negatif hava devam etti. Çin Şangay Bileşik endeksi %1.34, Şenzen CSI300 endeksi %1.15 kayıp yaşarken Japonya Nikkei endeksinde de %1’e yakın bir gerileme görüyoruz. Güney Kore KOSPI ve Avustralya ASX endeksleri pozitif ayrışan endeksler. KOSPI’de %0.35, ASX’de %1’e yakın bir yükseliş var. Diğer yandan Hindistan Sensex endeksi ise %0.30 ekside.
Pariteler tarafında doların pound, euro ve frank gibi para birimlerine karşı değerlendiği bir Asya seansı geride kaldı. Dün 1.1060’lara tırmanan EURUSD Asya’da 1.10 altına geri çekildi ve yarınki Draghi yüzleşmesini bekliyor.
Draghi’den beklentiler yine yüksek. Mevduat faizine 10 ile 20 baz puan arası indirim, varlık alım programını 10 ile 20 milyar euro artırma ve zaman sınırlamasını kaldırma, yeni TLTRO, varlık alımlarında mevduat faizi tabanı kuralının (ECB varlık alım programı çerçevesinde mevduat faizinin altına faiz veren ülke tahvillerini alamıyor) kaldırılması gibi.
Beklentiler çok çeşitli olunca neyin ne kadar fiyatlandığını ve euronun neye ne kadar tepki vereceğini kestirmek zor. Ama tıpkı Aralık ayında olduğu gibi eğer Draghi hayal kırıklığı yaratırsa euronun ne yöne gideceğini söylemek değil. Mesela mevduat faizinin indirilmemesi veya varlık alım programının artırılmaması durumunda EURUSD’de 3 Aralık’takine benzer bir harekete tanıklık edebiliriz.
ALTINda da atlamadan geçemeyeceğimiz on dolarlık bir düşüş yaşandı Asya’da. 1260’dan 1250’ye gerileyen sarı metal Avrupa seansı başlarken verdiği bu on doları geri alma çabasında. Temel olarak bir haber gözümüze çarpmıyor. Yani teknik bir düzeltme ve/veya kar alımı hareketine bağlı bir gerileme olabilir. Göreli güçlü seans geçiren dolar baskı da neden olmuş olabilir bu düşüşe.
İngiltere’den üretim verileri ile öğleden sonra Kanada Merkez Bankası BoC’nin para politikası kararları bugünün ekonomik takvimde öne çıkan gelişmeler. Ayrıca son haftalarda piyasaya yön veren petrol için de 17.30’da açıklanacak olan ABD ham petrol envanterleri verisini takip edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.