Uluslararası Döviz Piyasalarında Kabus

Piyasaların 2016 Kabusu Devam Ediyor

Çin kabusuyla başlayan 2016’da piyasalar hala kötü rüyadan uyanabilmiş değil. Almanya DAX endeksi dün %3.00 üzerinde kayıpla kapanırken ABD’de DOW endeksinde kayıp %1.00 üzerinde. Asya borsaları da bayrağı aldığı yerden devam etti geceye.
Japonya Nikkei endeksinde %5.00 üzerinde, Hindistan Sensex endeksinde %1.5’e, Avustralya ASX endeksinde ise %3.00’e yakın düşüş var. Pariteler tarafında da güvenli limanların değer kazandığını görüyoruz. USDJPY 116.00 – 115.50 destek bölgesini kırdıktan sonra 114.00 ile son 15 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Japonya 10 yıllık devlet tahvilleri ilk defa sıfırın altına inerken İspanya, Yunanistan, Portekiz gibi riskli kabul edilen ülke faizlerinde artış var. Yani klasik bir riskten kaçış durumu ile karşı karşıyayız.
Piyasalardaki istikrarsızlığın temel kaynağı olarak Çin piyasaları gösteriliyordu fakat Çin’in Yeni Yıl tatilinde olduğu şu dönemde gelen satışlar sorunun sadece Çin’de olmadığını gösteriyor. Global düşük büyüme, emtia fiyatlarında yaşanan çöküşün emtiaya dayalı ekonomileri ve sektörü krize sürüklemesi, ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekteki zayıf performansının yarattığı resesyon endişeleri, başta Avrupa olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki yüksek borçluluk oranları gibi nedenler sayılabilir bu karamsar havanın nedenleri olarak.
Artık olağan para politikası araçlarının bir yana bırakılıp eksi faizler gibi olağan dışı para politikası araçlarının normale dönüşmesi de merkez bankalarının krizlere karşı cephaneliğinin tükendiği algısı yaratıyor. Yani merkez bankalarının para basarak veya faizlerle oynayarak ekonomiyi canlandırma çabaları da sonuç vermemeye başlamış gibi görünüyor mevcut piyasa ortamında.
 
Bu tür anlarda yatırımcıların göz bebeği yen oluyor tıpkı son günlerde olduğu gibi. BoJ’un eksi faize geçmesiyle 121.60 üzerine kadar tırmanan USDJPY’nin son on beş ayın en düşük seviyeleri 114.00’lere kadar gerilemesi uzun süre almadı. Bizim de sıkça bahsettiğimiz 116.00 – 115.50 destek bölgesi artık tuzla buz ve piyasadaki tedirginlik devam ettiği sürece paritede yön aşağıdaki diğer destek seviyelerine doğru olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.