Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 08.12.2015

Çin Bir Türlü Rahat Vermiyor

Asya seansında Çin, Japonya ve Avustralya’dan önemli veriler vardı. Çin’de ticaret fazlası 343 milyar yuan ile beklenti altı kaldı. İhracat %3.7 ile beklentiden fazla gerilerken ithalat %5.6 ile beklentilerin yarısı kadar geriledi. Yani ithalatta beklenen kadar gerileme olmaması ticaret dengesinin beklenti altı kalmasının nedeni.
Hükümet ve merkez bankası PBoC’nın attığı adımlara rağmen veriler hala sorunlu. Ne dış talep ne de iç talep de istenen toparlanmayı hala görmüyoruz ve Çinli yetkililer bundan sonra yeni adımlarla ekonomiye denge getirme çabalarına devam edebilirler. 
Japonya’dan da çok önemli bir veri, üçüncü çeyrek büyüme final versiyonu açıklandı. Yaklaşık bir ay önce gelen öncü versiyon ekonomide daralmaya işaret ediyordu ve teknik resesyon endişesi yaşatmıştı. Fakat bugün gelen revize endişeleri boşa çıkardı. Son hesaplamalara göre Japonya ekonomisi öncü verilerin gösterdiği gibi %0.2 daralmak yerine %0.3 büyümüş. 
İlk hesaplamada %0.5 olan tüketici harcamaları %0.4’e revize edilirken, özel sektör sermaye harcamaları %-1.3’den %0.6’ya revize edildi. BoJ’u daha fazla gevşeme yapmaktan biraz daha uzaklaştıracak pozitif bir veri. Şirketlerin daha fazla sermaye harcaması yapması enflasyon için hayati olan maaşlarda yükseliş için iyi bir işaret.
Avustralya’dan ise NAB iş dünyası güven endeksi yayınlandı. Önceki ay 2’den 3’e revize edilirken Kasım ayı 5 olarak gerçekleşti. Yani hem revize iyi hem de Kasım’da neredeyse iki katına çıkmış endeks. Bekle ve gör modundaki RBA’ya bir süre daha bu modda devam etmek için başka bir neden. Bu sene iki kez faiz indiren RBA kurlarda ciddi bir yükseliş olmadığı sürece yakın zamanda nötr duruşunu devam ettirecek gibi.
Asya borsalarında bugünün rengi kırmızı. Çin Şangay endeksi %2.0’ye yakın, Japonya Nikkei %1.0, Güney Kore KOSPI %0.75 ve Avustralya ASX %0.90 ekside kapandı. Pariteler tarafında ise karışık bir tablo görüyoruz. Dolar endeksi 98.50 altına gerilerken, EURUSD alıcılı bir seans geçirdi ve dün verdiklerinin tamamını geri aldı. ALTIN tekrar 1075 seviyesini zorlarken, USDJPY ve AUDUSD üzerinde baskı vardı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.