FOMC Tutankları Yayınlandı

FOMC Tutanaklarında Bilmeniz Gerekenler

Üç hafta önceki FOMC toplantısının tutanakları yayınlandı. Tutanaklarda dikkat çeken ilk önemli yorum bir çok üyenin 2015’de faiz artışı beklemesi ve fakat ekonomik görünümün daha netleştiğini görmek için ihtiyatlı olmayı tercih etmeleri.

Üyelerin çoğu faiz artışları için şartların oluştuğunu veya bu yıl sonuna kadar oluşacağını düşünüyor. Bazı üyelerin faizleri erken artırmanın enflasyon üzerinde yaratacağı negatif etkilerden endişeli olduğunu görüyoruz. Diğer yandan diğer bazı üyelerin faiz artışlarını ertelemenin yaratabileceği risklerden endişeli olduğu anlaşılıyor tutanaklardan.
Ayrıca bazı üyeler düşen petrol fiyatları ve yükselen dolar nedeniyle enflasyonun daha da aşağı gelebileceğinden endişe duyuyorlar. Küresel gelişmelerin ABD üzerindeki etkisi ile ilgili de kaygılı üyeler fakat enflasyon üzerindeki etkilerin geçici olduğunu ve büyüme üzerindeki etkinin ise küçük olduğu düşüncesi hakim.
Toplantının geçtiğimiz hafta gelen çok zayıf istihdam raporu öncesinde gerçekleştirildiğini tekrar hatırlatalım. Piyasada yön değiştirecek veya bilmediğimiz çok önemli bir yeni bilgi yok tutanaklarda. Tutanaklar ilk anda dolar satışı getirdi fakat şu an itibariyle pariteler tutanaklar öncesi seviyelerine çok yakın.
USDTRY için parantez açalım. 2.90 hedefimiz de bugün görüldü ve daha aşağılar için şimdiki ilk önemli engel 2.90 -2.8950 bölgesi. Bu desteğin kırılması daha da aşağıları getirebilir. Diğer yandan bu bölgenin önemli bir destek olduğunu ve alıcıların savunmak için ellerinden geleni yapacağının da altını çizelim.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.