Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 08.10.2015

FOMC Tutanakları Doları Nasıl Etkiler?

Üç hafta önceki FOMC kararları hepimizi heyecanlandırmıştı. Uzun yıllar sonra FOMC’nin faiz artışına en fazla yaklaştığı toplantıydı ve Fed piyasaya ‘yıllarca bekledin ve bir kaç ay daha bekleyebilirsin’ dedi.
Bu akşam bu toplantının detaylı tutanakları geliyor işte ve FOMC’nin neden faiz artırmadığını anlamaya çalışacağız. Toplantı sonrası bir çok Fed üyesi konuştu ve üyelerin büyük bölümü piyasanın aksine 2015 içinde faiz artışı beklemeye devam ediyor. Bu nedenle Fed faiz artırmasa da tutanaklarda 2015’de faiz artışı gelebileceği fikrinin hakim olduğunu görebiliriz. 
Yani tutanakların karar metnine göre ilk anda daha şahin görünme ihtimali var fakat tutanaklardan bu yana tarım dışı istihdam değişimi ve ticaret dengesi gibi veri önemli veriler geldi ve istihdam raporun oldukça zayıftı. Beklenti altı tdi değişiminin yanında geçtiğimiz aya da aşağı revize geldi ve maaşlardaki artış büyük hayal kırıklığı yarattı. Bu nedenle özellikle merkezdeki üyeler FOMC kararları sırasına göre istihdam konusunda daha az iyimser olabilir şu anda. Bu da FOMC tutanaklarının yaratabileceği şahince havanın pek de uzun sürmeyeceğini düşündürüyor. 
Diğer bir önemli konu faiz artışı istemeyen üyelerin neyi bahane gösterdikleri. Çin mi? Global riskler mi? Düşük enflasyon mu? İstihdam mı? Üyelerin neden daha fazla beklemeyi tercih ettiklerini anlamaya çalışacağız ve önümüzdeki haftalarda bu konularda ne gibi değişikliklerin yaşandığını daha yakından takip edeceğiz.
Mesela eğer faiz artışını ertelemenin arkasındaki temel neden Çin’deki istikrarsızlıksa önümüzdeki iki ayda Çin’in tekrar denge bulması Aralık ayı ihtimalini artıran bir faktör olur.
Tutanaklar saat 21.00’de açıklanıyor ve beklentimiz ilk anda şahince bir hava yaratma ihtimaline karşı bunun çok uzun sürmeyeceği yönünde. Yani tutanakların dolar üzerinde yaratabileceği pozitif etki pek kalıcı olmayacak bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.